Arcydzieło Rubensa sprzedane za 52,4 mln euro

fot.Laurent Dubrule/EPA

fot.Laurent Dubrule/EPA

Dzieło Petera Paula Rubensa z ważnego okresu jego twórczości zostało w czwartek wieczorem sprzedane na aukcji malarstwa dawnego w londyńskim domu Christie’s za 52,4 mln euro – cenę dwukrotnie wyższą od szacunkowej.

Obraz ukazujący biblijnego Lota z córkami (ok. 1613-1614) jest wybitnym przykładem z okresu wczesnej dojrzałości barokowego mistrza, o udokumentowanej znakomitej proweniencji z kolekcji bogatych antwerpskich mieszczan, namiestnika hiszpańskich Niderlandów, cesarza Józefa I oraz książąt Marlborough.

W czasie, kiedy Rubens namalował „Lota z córkami”, jego reputacja jako najważniejszego i najmodniejszego malarza w Antwerpii była już ugruntowana i przekraczała granice Flandrii. Artysta był od kilku lat nadwornym malarzem arcyksiążąt Alberta i Izabeli, miał za sobą już kilka monumentalnych arcydzieł, jak „Podniesienie krzyża” dla kościoła św. Walburgi i „Zdjęcie z Krzyża” dla antwerpskiej katedry.

W krajach Europu Północnej biblijna opowieść o Locie i jego uwodzących go córkach od czasu renesansu była jednym z ulubionym tematów podejmowanych przez artystów, przedstawiających temat cnót i wad. Do wątku tego Rubens wracał kilkakrotnie.

Jak określa go dom aukcyjny Christie’s, obraz „pulsuje życiem”. Ukazuje wydarzenia po ucieczce Lota z rodziną z opanowanej grzechem Sodomy. Wraz z córkami bratanek patriarchy Abrahama zamieszkał w pieczarze z córkami, które chcąc zapewnić ojcu potomstwo po zniszczeniu Sodomy i Gomory, upiły go i obcowały z nim. Starsza urodziła Moaba, z rodu którego pochodziła Rut Moabitka – prababka Dawida, króla Izraela, z którego linii wywodził się Jezus Chrystus. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*