Apel rodziców zakładnika do porywaczy z Państwa Islamskiego

Apel rodziców zakładnika do porywaczy z Państwa Islamskiego

Rodzice amerykańskiego zakładnika przetrzymywanego przez Państwo Islamskie, Petera Kassiga, zaapelowali w sobotę do porywaczy o jego uwolnienie, przypominając działalność humanitarną syna. Dżihadyści zagrozili, że Kassig będzie kolejnym straconym zakładnikiem.

Dzień wcześniej dżihadyści opublikowali wideo z egzekucją innego obcokrajowca – Brytyjczyka Alana Henninga. Miał to być odwet za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września. Na nagraniu znalazła się także groźba zamordowania 26-letniego Kassiga, w odwecie za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii.

W opublikowanym w sobotę nagraniu wideo ojciec amerykańskiego zakładnika, Ed Kassig, powiedział, że syn został schwytany 1 października 2013 roku w Syrii. W niewoli, w poczuciu przynależności do cierpiących z powodu wojny Syryjczyków, przeszedł na islam i obecnie posługuje się imieniem Abdul-Rahman – podkreślali rodzice. Paula Kassig występuje na nagraniu z zakrytymi chustą włosami.

Kassig dorastał w Indianapolis w rodzinie, gdzie żywe były tradycje działalności humanitarnej – oznajmił Ed Kassig, który jest nauczycielem. „Nasz syn żył w zgodzie z tym samym humanitarnym powołaniem, gdy został porwany” – wskazał.

Peter Kassig służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej; w 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii.

Alan Henning jest czwartym zachodnim zakładnikiem straconym przez Państwo Islamskie. Poprzednie nagranie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

USA bombardują Państwo Islamskie i inne ugrupowania radykalne w Syrii od niemal dwóch tygodni z pomocą arabskich sojuszników, w sąsiednim Iraku atakują wybrane cele od sierpnia. Państwa europejskie (Francja i Wielka Brytania) dołączyły do operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku, ale nie w Syrii.(PAP)

fot.YouTube

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*