Apel porwanego w Pakistanie Amerykanina do Obamy

Apel porwanego w Pakistanie Amerykanina do Obamy

Amerykański zakładnik porwany w Pakistanie przez Al-Kaidę w przesłanym w czwartek dziennikarzom nagraniu wideo zaapelował do prezydenta Baracka Obamy, by rozpoczął negocjacje mające na celu jego uwolnienie. Warren Weinstein w niewoli jest od ponad dwóch lat.

porwany-amerykanin---uwaga!-male-zdjęcie

fot.Intelcenter/PAP/EPA

W trwającym 13 minut nagraniu 72-letni Amerykanin powiedział, że czuje się „całkowicie opuszczony i zapomniany”.

Weinstein zwrócił się do amerykańskiego rządu z prośbą o to, by rozważył zwolnienie przetrzymywanych bojowników Al-Kaidy.

„Trwa pana druga kadencja, co oznacza, że może pan podejmować trudne decyzje, nie martwiąc się o to, czy zostanie pan ponownie wybrany” – powiedział Weinstein, zwracając się do Obamy.

Weinstein był dyrektorem pakistańskiego biura firmy konsultingowej J.E. Associates. Został porwany ze swojego domu w Lahore w sierpniu 2011 roku. Do uprowadzenia przyznała się Al-Kaida.

Nagranie przesłano m.in. agencji AP i dziennikowi „Washington Post”. Do e-maila dołączono linki do strony, na której umieszczono ręcznie napisany list, podpisany przez Weinsteina.

Cytowana przez „WP” rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf oświadczyła, że przedstawiciele amerykańskich władz sprawdzają autentyczność nagrania i listu. Zaapelowała o uwolnienie Amerykanina. „Zwłaszcza w tym świątecznym okresie – kolejnym z dala od rodziny – modlimy się o niego i tych, którzy go kochają i za nim tęsknią” – dodała.

Lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri w grudniu 2011 roku poinformował, że Amerykanin odzyska wolność, jeśli Waszyngton zaprzestanie nalotów przeciw terrorystom w Afganistanie, Pakistanie, Somalii i Jemenie. Zażądał również zwolnienia wszystkich więzionych przywódców Al-Kaidy i talibów.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*