Apel firm technologicznych o kontrolowanie inwigilacji elektronicznej

Apel firm technologicznych o kontrolowanie inwigilacji elektronicznej

Osiem wielkich amerykańskich firm technologicznych, w tym tacy giganci branży internetowej jak Google, Facebook i Twitter, wystosowało list otwarty do prezydenta USA Baracka Obamy, apelując o zaostrzenie kontroli nad programami inwigilacji elektronicznej.

Google Nexus 7 Tablet

Szef Google’a Eric Schmidt
fot.Everett Kennedy Brown/PAP/EPA

Firmy te wyraziły zrozumienie dla interesów bezpieczeństwa, ale podkreśliły, że ujawnione ostatnio fakty wyraźnie wskazują, iż konieczne jest przywrócenie równowagi między odnośnymi przepisami a prawami jednostki.

Zaakcentowano, że w wielu krajach „szala przechyliła się za daleko na korzyść państwa”, ze szkodą dla praw jednostki – „praw, które są zapisane w naszej konstytucji”. „Podważa to swobody, drogie nam wszystkim. Czas na zmianę” – głosi list otwarty do Obamy.

Sygnatariusze argumentują, że przedstawiciele władz powinni skodyfikować „rozsądne ograniczenia swych możliwości zmuszania dostawców usług (internetowych i telekomunikacyjnych) do ujawniania danych klientów”.

List otwarty podpisały: AOL Inc., Apple Inc., Facebook Inc., Google Inc., LinkedIn Corp., Microsoft Corp., Twitter Inc. oraz Yahoo! Inc.

Kampania tych firm, zainicjowana po informacjach o skali inwigilacji elektronicznej, ujawnionych przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena, ma charakter globalny.

(PAP)

 

Categories: Ameryka, Technology

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*