Apel do prezydenta Meksyku o ochronę dziennikarzy

Enrique Pena Nieto foto.Jose Mendez/EPA

Enrique Pena Nieto foto.Jose Mendez/EPA

Cenieni pisarze, artyści i intelektualiści z całego świata skierowali w poniedziałek do prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto list otwarty, w którym apelują o zapewnienie ochrony dziennikarzom piszącym o przestępczości zorganizowanej.

Jak podaje organizacja Reporterzy bez Granic, w Meksyku od 2000 roku aż 88 dziennikarzy zostało zamordowanych, a kolejnych 20 zaginęło w związku z prowadzonymi przez siebie śledztwami m.in. w sprawie karteli narkotykowych.

List otwarty do meksykańskiego prezydenta podpisało ok. 500 cenionych intelektualistów z różnych krajów, m.in. pisarze Salman Rushdie (W. Brytania), Paul Auster (USA) i Margaret Atwood (Kanada). „Chcielibyśmy wyrazić nasze oburzenie zabójstwami dziennikarzy w Meksyku. Zamach na życie dziennikarza to pogwałcenie prawa społeczeństwa do informacji” – można przeczytać w liście.

Czarną serię zabójstw meksykańskich dziennikarzy zamyka śmierć fotoreportera Rubena Espinosy na początku sierpnia. Dziennikarz ukrywał się w stolicy kraju po tym, jak w stanie Veracruz grożono mu śmiercią. Jego ciało znaleziono wraz z ciałami czterech torturowanych kobiet.

„To ostatnie z długiej serii okrucieństw wobec dziennikarzy. Zabójstwo to miało miejsce w mieście uważanym dotąd za ostatni punkt schronienia dla dziennikarzy w całym Meksyku. Panie Prezydencie, dość już zabójstw. W Meksyku poziom bezkarności przestępców jest przerażający. Mordercy muszą odpowiedzieć przed wymiarem sprawiedliwości” – apelują intelektualiści.

Do tej pory stolica Meksyku uważana była za bezpieczne dla dziennikarzy miasto, podczas gdy w Veracruz, położonym na wschodzie kraju jednym z najbardziej niebezpiecznych meksykańskich stanów, od 2010 roku życie straciło 13 dziennikarzy. Organizacja Reporterzy bez Granic uznała ten region za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie dla dziennikarzy, po Iraku i Syrii. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*