AP: USA wymusi na Iranie ograniczenie wirówek do wzbogacania uranu

fot.Abedin/EPA

fot.Abedin/EPA

Wypracowywane porozumienie USA i Teheranu ws. irańskiego programu nuklearnego doprowadzi do ograniczenia o ok. 40 proc. zdolności tego państwa do produkcji broni atomowej w ciągu najbliższej dekady – poinformowała w czwartek agencja Associated Press.

AP dowiedziało się o tym od anonimowych źródeł dyplomatycznych. W zamian za ustępstwa Waszyngton zapewnia Iran, że natychmiast po porozumieniu zostaną zniesione sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj przez Zachód.

W przygotowywanym dokumencie porozumienia znalazł się zapis ograniczający na 10 lat liczbę wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu. Ich limit został ustalony na 6 tys. AP przypomina, że obecnie Teheran dysponuje ok. 10 tys. tych urządzeń. Agencja tłumaczy, że jest to ustępstwo ze strony USA, które podczas dotychczasowych rozmów upierały się przy liczbie od 500 do 1,5 tys. wirówek.

W czwartek trwa dalszy ciąg rozmów między Iranem i USA. Nowy termin ostatecznego porozumienia pięciu mocarstw atomowych i Niemiec (5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca. AP zwraca uwagę, że w przypadku potwierdzenia się informacji o przełomie w negocjacjach możliwe będzie dotrzymanie tego terminu.

Porozumienie ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*