AP: USA rozpoczęły loty zwiadowcze w Syrii

AP: USA rozpoczęły loty zwiadowcze w Syrii

Lotnictwo USA rozpoczęło loty zwiadowcze nad pozycjami Państwa Islamskiego w Syrii – informuje we wtorek Associated Press, powołując się na źródła w administracji USA. Według agencji może to być wstęp do amerykańskich bombardowań na pozycje islamistów.

Dwa źródła przywoływane przez AP poinformowały w poniedziałek, że prezydent Barack Obama wydał zgodę na loty zwiadowcze. Trzecie źródło we wtorek nad ranem podało, że naloty się rozpoczęły.

Choć Biały Dom nie wydał dotąd zgody na zbrojne działania w Syrii przeciw aktywnym w tym kraju islamistom z organizacji Państwo Islamskie, dodatkowe dane zwiadowcze byłyby konieczne przed wydaniem zgody na takie działania – zauważa agencja.

Państwo Islamskie kontroluje znaczne obszary na północy i zachodzie Iraku oraz na północy i wschodzie Syrii.

Od ponad dwóch tygodni lotnictwo USA rozpoczęło naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Iraku. Jako powód podano ochronę amerykańskiego personelu w tym kraju oraz wewnętrznych uchodźców. Jednak przedstawiciele Pentagonu oceniają, że jedynym sposobem na definitywne pokonanie islamistów jest rozszerzenie ataków na ich pozycje w sąsiedniej Syrii.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey we wtorek powiedział, że USA chcą wiedzieć o działaniach islamistów w Syrii, ale nie chciał skomentować doniesień o rozpoczętych lotach zwiadowczych.

„Więcej wiemy o Państwie Islamskim po irackiej stronie granicy. Zdobyliśmy jakąś wiedzę o jego aktywności w Syrii, ale chcemy mieć więcej informacji przy planowaniu dalszych działań” – powiedział Dempsey dziennikarzom w Afganistanie, gdzie przebywa w związku ze zmianą amerykańskiego dowództwa.

Obama długo sprzeciwiał się amerykańskiemu zaangażowaniu militarnemu w Syrii w obawie, że wciągnie to jego kraj w skomplikowaną wojnę domową. Jednak zdaniem AP jego nastawienie zmieniło się, gdy w ubiegłym tygodniu Państwo Islamskie ogłosiło, że zabiło amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Islamiści grożą śmiercią wszystkim pozostałym Amerykanom więzionym przez bojowników w Syrii. (PAP)

fot.Yonhapnews/EOPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*