Amtrak będzie musiał poprawić stan bezpieczeństwa

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Władze federalne poleciły w sobotę krajowemu przewoźnikowi kolejowemu Amtrak poprawę stanu bezpieczeństwa na najruchliwszej trasie wiodącej wzdłuż wschodniego wybrzeża. To reakcja na ostatnią katastrofę pod Filadelfią, w której zginęło 8 osob a ponad 200 zostało rannych.

Przedstawiciele Federalnej Administracji ds. Kolejnictwa poinformowali, że Amtrak będzie musiał zainstalować system kontroli szybkości pociągów, który obejmie wszystkie pociągi wyruszające z Nowego Jorku na północ.

System Automatic Train Control (ATC) obejmuje obecnie jedynie pociągi jadące na południe przez rejon, w którym doszło do katastrofy.

Szef resortu transportu Anthony Foxx oświadczył, że Amtrak został zobowiązany do rozbudowy systemu ATC „niezwłocznie”. Nie wykluczono dalszych posunięć mających poprawić stan bezpieczeństwa, po dokładniejszym ustaleniu przyczyn i przebiegu katastrofy pod Filadelfią.

Zdaniem Roberta Sumwalta z Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), system ATC mógłby zapobiec ostatniej katastrofie, gdyby był zainstalowany na tym odcinku trasy.

System ATC wykrywa kiedy pociąg przekracza dozwoloną prędkość i informuje o tym maszynistę. Jeśli maszynista nie zareaguje, system automatycznie uruchamia hamulce.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pociąg jadący z Waszyngtonu w kierunku Nowego Jorku przekroczył ponad dwukrotnie dozwoloną na tym odcinku torów prędkość 80 km/godz wchodząc w ostry zakręt. Było to bezpośrednim powodem wykolejenia składu. Nie wiadomo dlaczego pociąg jechał z taką szybkością. NTSB nie wyklucza awarii mechanicznej, błędu człowieka lub rozmyślnego działania maszynisty. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*