Amerykańskie media: przetasowania w Polskim rządzie, by zmniejszyć napięcia z UE

Amerykańskie media: przetasowania w Polskim rządzie, by zmniejszyć napięcia z UE

Amerykańskie media oceniły zmiany w polskim rządzie wprowadzone we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego jako próbę załagodzenia napiętych stosunków z Unią Europejską, która niedługo rozpocznie negocjacje nad nowym budżetem.

Gazeta „New York Times” zauważa, że Polska pomimo ostrego konfliktu z UE dotyczącego reformy sądownictwa najprawdopodobniej nie zahamuje wprowadzanych zmian, a Unia Europejska nie będzie w stanie podjąć żadnych konkretnych kroków przeciw Polsce ze względu na wstawiennictwo Węgier.

Część unijnych dyplomatów ma według „NYT” sugerować, że najłatwiej wpłynąć na Polskę presją ekonomiczną, a miliardy dolarów dla Polski oraz Węgier staną pod znakiem zapytania podczas zaczynających się niedługo negocjacji nad budżetem UE.

Gazeta oceniła też, że rekonstrukcja polskiego rządu to „przyznanie się do istnienia problemu z wizerunkiem” Polski za granicą, ale „prawdziwa władza pozostaje w rękach niekwestionowanego lidera partii Jarosława Kaczyńskiego”.

Wprowadzone zmiany w polskim rządzie agencja Bloomberg widzi jako próbę polepszenia stosunków Unią Europejską po uruchomieniu art. 7. unijnego traktatu przeciw Polsce. Ponadto przypomina się, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pozostał na swoim stanowisku.

Z kolei dziennik „Wall Street Journal” napisał, że nowy premier Polski zwolnił „najbardziej nacjonalistycznych” członków swojego gabinetu w ostatnich godzinach przed swoją podróżą do Brukseli. Ruch ten ma złagodzić napięcia pomiędzy UE a Polską – ocenia także „WSJ”.

Również agencja Associated Press podkreśla, że „nowy polski premier (…) usunął kontrowersyjnych ministrów spraw zagranicznych, obrony i środowiska przed wyjazdem do Brukseli na rozmowy z najważniejszymi unijnymi urzędnikami”.

Według AP premier Morawiecki miał „przekonać najbardziej wpływowego polskiego polityka, szefa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego, że najbardziej krytykowani przez UE i opozycję szefowie resortów muszą odejść”. Skład nowego polskiego rządu ma sugerować, że „Polska chce przyjąć bardziej pojednawcze stanowisko wobec Unii Europejskiej”.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

fot.Justin Lane/EPA

Categories: Ameryka

Comments

 1. Józef
  Józef 10 stycznia, 2018, 10:07

  Odeszło kilku ministrów którzy całymi latami narobili Polsce złej opinii na świecie.

  Reply this comment
 2. Piotr-edler
  Piotr-edler 10 stycznia, 2018, 14:25

  Amerykanie nie wysilają się i robią przedruki z innych (europejskich ) gazet. Po prostu nowy premier ściąga „swoich” ludzi, a Maciarewicz za dużo wszystkich wkurzał i kłamał w kwestii smoleńskiej.

  Reply this comment
 3. Piotr-edler
  Piotr-edler 10 stycznia, 2018, 14:27

  Antoni myślał, że jest nietykalny przez młoksów, a ci wypchali dziada za burtę.

  Reply this comment
 4. kicia
  kicia 11 stycznia, 2018, 09:07

  Antoni konczy w tym roku 70-tke, moze pojdzie na emeryture?? Sedziowie maja isc wczesniej to i inni tez powinni….

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*