Amerykańskie media o Mazowieckim: był „moralną busolą Polaków”

Amerykańskie media o Mazowieckim: był „moralną busolą Polaków”

Śmierć Tadeusza Mazowieckiego odnotowały największe amerykańskie media. Zmarły w poniedziałek polityk jest w USA wspominany jako „moralna busola Polaków” i  intelektualista, który budował sojusz z robotnikami, a z charakteru “pragmatyczny humanista”.  

Były premier Tadeusz Mazowiecki fot. Jacek Turczyk/PAP

Były premier Tadeusz Mazowiecki fot. Jacek Turczyk/PAP

“Wyobraźcie sobie świat, gdzie skromny, wierzący intelektualista stał się nagle potężnym i wpływowym przywódcą i pomógł zbudować pierwszą w Europie Wschodniej nowoczesną demokrację” – rozpoczyna się wspomnienie o Mazowieckim opublikowane na stronie internetowej CNN. Rysując w krótkich zdaniach sylwetkę Mazowieckiego CNN zauważa, że zawsze był “pragmatycznym humanistą”, był też i pozostał do końca “moralną busolą Polaków”.

Duże wspomnienie o Mazowieckim zamieszcza “New York Times”. Wybija w nim działalność Mazowieckiego jako publicysty, który “przez lata prowadził cichą pracę na rzecz poszerzenia praw jednostki”, a potem intelektualisty, który “poświęcił się budowaniu sojuszu lewicowej inteligencji i kształtującego się polskiego ruchu robotniczego”. Jako premier “pierwszy nie-komunista w kraju bloku wschodniego od końca lat 40.”, Mazowiecki “nie miał wyboru i musiał godzić się na surowe i niepopularne decyzje gospodarcze” – podkreśla “NYT”.

“Financial Times” podkreśla, że Mazowiecki “pomógł uruchomić falę przemian demokratycznych w całej Europie Środkowej”. Jako premier z ówczesnym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem rozpoczął reformy gospodarcze, które były “pierwszą próbą naprawy zniszczeń dokonanych przez budowę systemu marksistowskiego” – dodaje. W późniejszych latach “Mazowiecki stał się jednym z najbardziej szanowanych umiarkowanych głosów w polskiej polityce” – podkreśla brytyjski dziennik.

Tadeusz Mazowiecki – pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. – zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę  3 listopada w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*