Amerykańskie media: kardynał Dziwisz złamał testament papieża

Amerykańskie media: kardynał Dziwisz złamał testament papieża

Amerykańskie media komentują ukazujące się w druku 5 lutego  osobiste zapiski Jana Pawła II z rekolekcji w latach 1962-2003, ocalone od spalenia przez kard. Stanisława Dziwisza. 

Stanisław Dziwisz fot.Alberto Luccaroni/Wikipedia

Stanisław Dziwisz fot.Alberto Luccaroni/Wikipedia

Huffington Post, National Post, Fox News, CBS – by wymienić tylko niektóre media – komentują decyzję kardynała o publikacji osobistych notatek papieża podkreślając, że Polacy są w tej kwestii podzieleni. Zdaniem części społeczeństwa, jak pisze Huffington Post, nie doszło do nadużycia i złamania woli Ojca Świętego; oburzeni są ci, którzy uważają, że przekaz Jana Pawła II w testamencie był jasny: rzeczy codziennego użytku rozdać wedle uznania, a notatki osobiste spalić. Większość amerykańskich tytułów nazywa „złamaniem testamentu” publikację notatek Jana Pawła II.

Sekretarz papieża, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz broni się, że „korespondencja i notatki, które trzeba było spalić, zostały spalone”.

Kardynał podkreślił, że papież za życia porządkował swe rzeczy i do zniszczenia przekazywał te, które uważał za niepotrzebne. – To zostawił, nie do zniszczenia – zaznaczył. – Ja zachowując to, spełniałem jego wolę. To jest nadinterpretacja testamentu, jeśli ktoś mówi, że sprzeciwiłem się jego woli – powiedział.

„Jestem bardzo w rękach Bożych”. Notatki osobiste 1962-2003 – ukazują się nakładem wydawnictwa Znak. (PAP, inf.wł.)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*