Amerykański samolot wojskowy wleciał nad Szwecję, by uniknąć Rosjan

Amerykański samolot wojskowy wleciał nad Szwecję, by uniknąć Rosjan

Samolot rozpoznawczy sił powietrznych USA wleciał w ubiegłym miesiącu w przestrzeń powietrzną Szwecji, starając się uniknąć przechwycenia przez rosyjskie myśliwce – poinformował poniedziałkowy „New York Times”, powołując się na amerykańskie władze wojskowe.

North Korea crisis

Samolot US Air Force RC-135 fot.Hitoshi Maeshiro/EPA

Według gazety, incydent ten wydarzył się 18 lipca, gdy samolot rozpoznania elektronicznego RC-135 leciał w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. „Dowódca samolotu, działając w profesjonalny i bezpieczny sposób, manewrował samolotem tak, by uniknąć przechwycenia przez samoloty rosyjskie” – głosi udostępniony „NYT” komunikat Dowództwa Sił Zbrojnych USA w Europie (EUCOM).

W następstwie kryzysu ukraińskiego stosunki USA z Rosją są obecnie gorsze niż kiedykolwiek od czasu zakończenia zimnej wojny. Waszyngton oskarża Moskwę o wspieranie walczących przeciwko władzom w Kijowie separatystów, w tym również o dostarczanie im broni.

Jak pisze „New York Times”, USA nasiliły zbieranie danych wywiadowczych w regionie, również przy pomocy samolotów RC-135. Według szwedzkich mediów do wspomnianego incydentu doszło w trakcie misji takiej maszyny w pobliżu obwodu kaliningradzkiego. By uniknąć spotkania z nadlatującymi rosyjskimi myśliwcami pilot RC-135 skierował się ku szwedzkiej przestrzeni powietrznej, przelatując nad Gotlandią.

Szwecja nie jest członkiem NATO i komunikat EUCOM zaznaczył, że RC-135 został skierowany w szwedzką przestrzeń powietrzną „niewłaściwie przez personel USA”. Po poinformowaniu przez szwedzką kontrolę lotów o tej pomyłce samolot opuścił przestrzeń powietrzną Szwecji. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*