Amerykański niszczyciel wpłynął na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel wpłynął na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął w piątek na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi. 

Amerykański niszczyciel "USS Truxtun" na Morzu Czarnym fot.Sedat Suna/PAP/EPA

Amerykański niszczyciel „USS Truxtun” na Morzu Czarnym fot.Sedat Suna/PAP/EPA

Okręt, z 300-osobową załogą, ma na pokładzie rakiety Tomahawk i ASROC, przeznaczone do walki z okrętami podwodnymi oraz dwa śmigłowce Seahawk.

Ćwiczenia w północno-zachodniej części Morza Czarnego odbędą się w dniach 10-12 marca – poinformowało bułgarskie ministerstwo obrony, które zastrzegło, że zostały one zaplanowane jeszcze w 2013 r. i nie mają nic wspólnego kryzysem ukraińskim. W manewrach wezmą udział trzy fregaty rumuńskie i jedna bułgarska.

Na Morzu Czarnym do USS Truxtuna dołączy fregata USS Taylor, która była zakotwiczona w tureckim porcie Samsun. Amerykańskie okręty odwiedzą kilka portów w regionie, m.in. Konstancę w Rumunii i Warnę w Bułgarii.

Turcja wydała zezwolenie USS Truxtunowi na przepłynięcie przez Bosfor 5 marca, następnego dnia okręt wypłynął z bazy na Krecie. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*