Amerykańska pisarka Edna Annie Proulx laureatką nagrody Biblioteki Kongresu USA

Amerykańska pisarka Edna Annie Proulx laureatką nagrody Biblioteki Kongresu USA

Amerykańska pisarka Edna Annie Proulx, autorka m.in. zekranizowanego opowiadania „Brokeback Mountain”, została laureatką nagrody Biblioteki Kongresu USA w kategorii literatura amerykańska. Informację o nagrodzie przekazała w środę Carla Hayden z Biblioteki Kongresu USA.

Jak podała w środę agencja Associated Press, po raz drugi w ciągu roku amerykańska pisarka Edna Annie Proulx otrzymała nagrodę za całokształt twórczości.

Autorka, znana z opowiadania „Brokeback Mountain” i powieści „Kroniki portowe”, została tegoroczną laureatką nagrody Biblioteki Kongresu USA w kategorii literatura amerykańska.

AP poinformowała, że w środę bibliotekarka Kongresu Carla Hayden poinformowała o nagrodzie. Hayden doceniła twórczość 82-letniej Proulx za jej „monumentalne sagi i przenikliwe, zręcznie skonstruowane opowiadania”.

Jesienią 2017 r. pisarka odebrała National Book Award Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską.

Edna Annie Proulx (ur. 22 sierpnia 1935 r. w Norwich, w stanie Connecticut) jest amerykańską pisarką i dziennikarką. Inne jej dzieła to m.in. powieści „Barkskins” i „Pocztówki”. Proulx jest też laureatką Nagrody Pulitzera w kategorii fikcja literacka za „Kroniki portowe” (1994) oraz Nagrody Faulknera za „Pocztówki” (1993).

W 2005 r. Ang Lee nakręcił na podstawie jej opowiadania wielokrotnie nagradzany film „Tajemnice Brokeback Mountain”.

W Polsce opublikowano m.in. jej „Kroniki portowe” (1996), „Pocztówki” (1997), „Akordeonowe zbrodnie” (1998) oraz „Pieśni serca i inne opowiadania” (1999).(PAP)

fot.Wikipedia

Categories: Ameryka, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*