Amerykańscy komandosi wylądowali w Iraku; będą walczyć z IS

fot. Narong Sangnak/PAP/EPA

fot. Narong Sangnak/PAP/EPA

Elitarny oddział amerykańskich komandosów wylądował w Iraku, gdzie będzie uczestniczyć w operacjach wymierzonych w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) – informuje w czwartek dziennik „Washington Post” powołując się na ministra obrony USA Asha Cartera.

Zdaniem szefa Pentagonu jest to element szerszej operacji, obejmującej także terytorium Syrii.

Amerykańskie oddziały specjalne, które są już w Iraku, mają podjąć bliską współpracę z siłami zbrojnymi tego kraju. Celem ich działań będą bojownicy i dowódcy IS – podkreślił Carter, na którego powołuje się „WP”. Amerykański minister poruszył tę kwestię w przemówieniu do żołnierzy w bazie 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Około 500 wojskowych z tej jednostki ma za miesiąc wyjechać do Iraku i Kuwejtu, skąd również będą prowadzić działania przeciwko IS – dodaje „WP”.

Dziennik przypomina, że amerykańskie oddziały specjalne uczestniczą w Syrii w szkoleniu rebeliantów, którym udało się odbić w zeszłym miesiącu z rąk dżihadystów m.in. strategiczną tamę Tiszrin. „WP” ocenia, że było to „zwycięstwo, które pomoże wywrzeć dodatkową presję na IS w mieście ar-Rakka”, uznawanym za stolicę dżihadystów.

„Skoro nie mogę ujawnić szczegółów, to powiem tylko, że komandosi nawiązali już kontakt z nowymi jednostkami, które mają takie same cele, a także stworzyli nowe kanały komunikacji z lokalnymi i zmotywowanymi partnerami, a także wyznaczyli nowe cele do nalotów i ataków wszelkiego typu” – mówił Carter. Według ministra obejmować one będą m.in. linie komunikacyjne IS.

„WP” przypomina, że wiosną do Iraku wysłanych ma być 1300 żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Ich zadaniem będzie szkolenie irackich sił, a także przygotowanie do ofensywy na Mosul na północny kraju. Carter zaznaczył jednak, że miasto będzie musiało być odbite przez jednostki wierne władzom w Bagdadzie. Nie wykluczył jednak amerykańskiego wsparcia w operacji.

„Dotarcie do Mosulu i jego odbicie nie będzie proste i szybkie; dojdzie do wielu starć z IS” – mówił Carter cytowany przez „WP”.

Wystąpienie Cartera miało miejsce na tydzień przed zaplanowaną wizytą w Paryżu. Minister obrony USA ma się tam spotkać z przedstawicielami władz Francji, Australii, Niemiec, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii w celu uzgodnienia dalszych działań przeciwko IS. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Irak, komandosi, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*