Amerykanie znowu mogą adoptować wietnamskie dzieci

Amerykanie znowu mogą adoptować wietnamskie dzieci

Amerykanie znowu mogą adoptować wietnamskie dzieci – ogłosiły oba kraje w piątek. Przez sześć lat obowiązywał zakaz adopcji z powodu przypadków sprzedawania dzieci bez zgody biologicznych rodziców.

Zgodnie z nowym prawem Amerykanie mogą adoptować dzieci powyżej piątego roku życia i dzieci wymagające specjalnej opieki.

Jak poinformował dyrektor biura ds. adopcji w wietnamskim Ministerstwie Sprawiedliwości Nguyen Van Binh, już od przyszłego tygodnia Amerykanie będą mogli rozpocząć procedury adopcyjne w Wietnamie.

W 2008 roku wprowadzono zakaz adopcji wietnamskich dzieci, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród amerykańskich rodziców. Powodem było słabo uregulowane prawo, budzące etyczne kontrowersje, gdyż pozwalało na adopcję bardzo małych i zdrowych dzieci przez zamożnych amerykańskich rodziców.

Opublikowany w 2009 roku przez ONZ raport dotyczący adopcji dzieci w Wietnamie potwierdził, że dochodziło do nadużyć. Według ONZ procedura adopcyjna sprowadzała się do wpłacenia przez agencje adopcyjne, zwykle bez należytej kontroli, odpowiedniej kwoty wietnamskim sierocińcom.

Grupa amerykańskich senatorów oraz grupy lobbingowe zajmujące się międzynarodową adopcją dzieci zachęcały władze Wietnamu do zreformowania prawa, wprowadzenia bardziej surowych regulacji i przywrócenia zezwoleń na zagraniczne adopcje.

Zainteresowanie starszymi dziećmi i tymi, które wymagają specjalnej opieki, jest mniejsze, dlatego kontrola adopcji będzie łatwiejsza; delegacja Senatu USA, która odwiedziła w ubiegłym roku Wietnam, uznała, że zezwolenie na przeprowadzanie takich adopcji będzie właściwym pierwszym krokiem do przywrócenia zezwoleń na adopcje wszystkich dzieci.

W 2012 roku władze Irlandii i Wietnamu wznowiły po trzyletniej przerwie podobne porozumienie.

Liczba międzynarodowych adopcji spadła do najniższego poziomu od 15 lat, częściowo ze względu na liczne skandale związane ze sprzedażą dzieci – głosi raport opracowany przez zajmującego się adopcjami eksperta z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii, Petera Selmana. (PAP)

 

fot.Luong Thai Linh/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*