Amerykanie: to był dobry rok

Amerykanie: to był dobry rok

To był dobry rok. Opinię tę wyraziła większość respondentów sondażu przeprowadzonego przez Fox News, stacji telewizyjnej przedstawiającej sytuację w kraju zazwyczaj w ciemnych kolorach. Dodatkowo okazało się, że sporo ludzi oczekuje znacznej poprawy ekonomicznej w nowym roku.

podsumowanie-2014-ameryka

fot.Uwe Dedering/Pacific Coast Highway/Wikipedia

51 proc. uczestników sondażu, a  więc o 9 proc. więcej niż w ubiegłym roku pozytywnie ocenia 2013. Tylko 37 proc. jest zdania, że nie był to dobry okres ani dla nich osobiście, ani dla kraju; 11 proc. ma mieszane uczucia.

Aż 60 proc. respondentów do 30 roku życia i 41 proc. powyżej 65 lat jest z minionego roku zadowolona. Wśród optymistów przeważają demokraci: 64 proc. uznaje 2013 za dobry rok, a tylko 26 proc. za nieszczególny. Republikanie odwrotnie, 40 proc. ocenia ostatnie 12 miesięcy pozytywnie, 51 proc. negatywnie. Jeszcze gorzej 2013 r. wypadł w ocenie republikanów z Tea Party: 38 proc. mówi, że był to dobry rok, 54 proc., że zły.

Taki sam podział zaistniał w przewidywaniach na przyszłość. 77 proc. demokratów i większość niezależnych wyborców oczekuje w 2014 znacznej poprawy ekonomicznej, podczas gdy 58 proc. republikanów spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Ogólnie nastroje amerykańskiego społeczeństwa są raczej optymistyczne.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*