Amerykanie świętują Dzień Kolumba

Amerykanie świętują Dzień Kolumba

Dzisiaj Amerykanie  obchodzą Columbus Day (Dzień Kolumba) – święto upamiętniające odkrycie Ameryki przez włoskiego żeglarza, Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Od lat jest to uroczystość, którą szczególnie przeżywa włoska społeczność mieszkająca w USA, zamieszkująca dzielnicę zwaną „Little Italy” (Mała Italia) na Dolnym Manhattanie.

fot.Wikipedia/ Dióscoro Teófilo Puebla Tolín, Krzysztof Kolumb odkrywa „nowy świat”

Columbus Day świętowane jest hucznie w wielu amerykańskich miastach.  Część rdzennych Amerykanów studzi jednak gorące nastroje entuzjastów święta. Uważają oni, że odkrycie dokonane przez włoskiego żeglarza dało początek jednej z największych tragedii w historii Stanów Zjednoczonych – niewolnictwu. Sceptycy dodają także, że coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że to nie Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, ale Wikingowie, których ślady osadnictwa odkryto na „nowym kontynencie”.

Co ciekawe, Columbus Day nie jest świętem uznanym przez wszystkie stany. Południowa Dakota, Nevada i Hawaje to miejsca, gdzie obywatele nie praktykują corocznych obchodów w drugi poniedziałek października. Tam zaś, gdzie święto obowiązuje, urzędy oraz szkoły są tego dnia zamknięte

Po raz pierwszy oficjalne obchody Dnia Kolumba zorganizowano w Nowym Jorku w 1792 r. dla uczczenia trzechsetnej rocznicy odkrycia Ameryki. Do stałego kalendarza święto wprowadzono dopiero w roku 1920.

AS (CBS, inf. wł.)

fot.Justin Lane/EPA

Annual Columbus Day parade in New York

Categories: Ameryka

Comments

 1. Mada_Faka
  Mada_Faka 8 października, 2012, 06:55

  to juz chyba szczyt lenistwa- wkleic artykul sprzed dwoch lat 🙂 po co sie pocic…. macie tez takie na thanksgiving i boze narodzenie? 🙂

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 8 października, 2012, 09:09

   na „boze narodzenie” to ja zapodam jakis artykul wlasnej roboty, bedziesz mial co czytac i w tym czasie zadumy mial o czym myslec.

   Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 8 października, 2012, 07:02

  A Polacy mieli wczoraj swoją paradę w NY i sie dziwie ze o tym niepisza

  Reply this comment
 3. Gabiś
  Gabiś 10 października, 2012, 08:21

  A kto je ustanowił i dokładnie kiedy? Jestem bardzo ciekawa:)
  Proszę o szybką odpowiedź:)

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*