Amerykanie podzieleni, czy Trump winien być usunięty z urzędu

Amerykanie podzieleni, czy Trump winien być usunięty z urzędu

Amerykanie uważnie śledzą postępowanie ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa i są nieco bardziej skłonni do poparcia niż odrzucenia samego śledztwa. Ale są bardziej podzieleni w kwestii tego, czy Trump powinien zostać usunięty z urzędu – pisze agencja AP.

Kilka sondaży opublikowanych od wszczęcia 24 września przez Izbę Reprezentantów dochodzenia w sprawie impeachmentu pokazuje zmianę poglądów Amerykanów w porównaniu z wcześniejszym okresem w tym roku – zauważa Associated Press.

Ankieta telewizji Fox News, przeprowadzona od niedzieli do wtorku wykazała, że 51 proc. Amerykanów twierdzi, że Trump powinien zostać oskarżony i usunięty ze stanowiska. W lipcu uważało tak 42 proc. badanych.

Podobnie ankieta „Washington Post”-Schar School na początku października pokazuje, że 58 proc. Amerykanów popiera decyzję o wszczęciu dochodzenia, w tym 49 proc. twierdzi, że Kongres miał rację, aby rozpocząć dochodzenie i powinien również zrobić kolejny krok w kierunku usunięcia Trumpa z urzędu. Na początku tego roku w ankiecie dla „WP” i telewizji ABC News mniej niż połowa uważała, że Kongres powinien rozpocząć postępowanie w sprawie impeachmentu.

Sondaże pokazują, że zmiana w podejściu Amerykanów była ściśle związana z ogłoszeniem śledztwa przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi – wskazuje AP. Z sondażu Quinnipiac University z początku października wynika, że 45 proc. respondentów uważa, że Trump powinien zostać oskarżony i odwołany ze stanowiska, w porównaniu z 37 proc. w ankiecie przeprowadzonej bezpośrednio przed ogłoszeniem wszczęcia dochodzenia.

Komisje Izby Reprezentantów spraw zagranicznych, wywiadu oraz nadzoru i reform prowadzą śledztwo, które może doprowadzić do odsunięcia prezydenta od władzy w związku z zarzutami, że naciskał na obce państwo, by zaingerowało w wybory w USA, co jest złamaniem amerykańskiego prawa wyborczego.

Postępowanie dotyczące impeachmentu wszczęto, gdy wypłynęły szczegóły rozmowy Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Izba Reprezentantów bada sprawę nacisków, jakie Trump miał wywierać na Zełenskiego, domagając się, by władze tego kraju wznowiła śledztwo w sprawie syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, Huntera, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. dosmucacz
    dosmucacz 10 października, 2019, 18:37

    Znowu „śmieci” informacyjne z PAP. W badaniu przeprowadzonym przez FOX uczestniczyło 48% demokratów i 40% republikanów. Jaka jest różnica? Podział przebiega wg linii partyjnej. Podobnie jest we wszystkich innych badaniach. Takich jednak informacji nie podaje się wraz z wynikami sondaży.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*