Amerykanie obchodzą Święto Pracy

Tradycyjnie pierwszy weekend września obchodzony jest w USA jako Święto Pracy. Bardzo wielu Amerykanów spędza je w podróży – zwyczajowo jest to ponad 35 milionów.

Labor Day to święto federalne. Zamknięte są więc rządowe agencje, instytucje finansowe, poczta, szkoły i uniwersytety. To również dzień wolny dla większości pracowników władz stanowych i miejskich.

Tradycyjnie długi weekend oznacza świąteczne wyjazdy za miasto. Ci, którzy pozostali w swych domach oddali się grillowaniu i piknikom. Czasu na rozrywki na wolnym powietrzu pozostało już bowiem niewiele. Weekend Labor Day jest uważany za koniec wakacyjno-urlopowego sezonu – koniec lata.

Pierwsze obchody Święta Pracy w USA sięgają roku 1882. Ale dopiero w 1894 roku Kongres dość szybko i anonimowo przegłosował ustawę stanowiącą, że pierwszy poniedziałek września jest dniem honorującym pracę. Do tej uchwały doprowadziła fala strajków w fabryce Pullmana w czerwcu i lipcu tego roku zdławiona przez wojsko. W wyniku protestów zginęło 13 robotników, a 56 zostało rannych.

Prezydent Grover Cleveland po niefortunnej decyzji o interwencji wojskowej (która otworzyła dyskusje na temat konstytucyjnych uprawnień prezydenta) w pośpiechu przepuścił ustawę przez Kongres obawiając się rozszerzenia robotniczych akcji protestacyjnych. Wybór września także nie był przypadkowy. Nie chciano skojarzeń z wydarzeniami z Haymarket w Chicago z 1886 roku oraz łączenia amerykańskiego święta z Międzynarodowym Dniem Pracy uchwalonym przez Międzynarodówkę zaledwie rok wcześniej.

(mp)

Categories: Ameryka

Comments

 1. JASIO
  JASIO 5 września, 2016, 15:09

  Swieto pracy obchodza rowniez politycy,szczegolnie dwoje z nich ciezko pracuja….

  Reply this comment
 2. JASIO
  JASIO 5 września, 2016, 15:09
 3. Pit
  Pit 5 września, 2016, 21:09
 4. Pit
  Pit 5 września, 2016, 21:09
 5. Martha
  Martha 3 września, 2018, 13:55

  Bydlo amerykanskie jezdzace.

  Reply this comment
 6. Prawdziwy Pit
  Prawdziwy Pit 3 września, 2018, 20:52

  Jasio piszesz sam z saba to sie nazywa choroba dwobiegonowa

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*