Ameryka świętuje Dzień Flagi

Od Alaski po Wschodnie Wybrzeże, Stany Zjednoczone są czerwono-biało-niebieskie. Amerykanie 14 czerwca obchodzą Święto Flagi. Kolejni prezydenci wzywają swoich rodaków, by dzień ten obchodzili z „dumą i honorem”.

14 czerwca Amerykanie obchodzą tradycyjnie Dzień Flagi fot. US Army

14 czerwca Amerykanie obchodzą tradycyjnie Dzień Flagi fot. US Army

Święto Flagi obchodzone jest dla upamiętnienia postanowień Kongresu z 14 czerwca 1777 roku, kiedy przyjęta została rezolucja o fladze narodowej. 14 czerwca został proklamowany Dniem Flagi w 1917 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona, a śswiętem narodowym w 1949 roku ogłosił go Kongres USA.

Amerykańska flaga zmieniała się na przestrzeni lat. W 1777 roku postanowiono, będzie znajdować się na niej 13 pasów, na przemian czerwonych i białych oraz 13 białych gwiazd na niebieskim tle miało symbolizować unię.

Flaga jaką dziś znamy wygląda inaczej: znajduje się na niej 50 gwiazd symbolizujących 50 stanów, zaś 13 pasów oznacza pierwsze kolonie. Biel oznacza czystość i niewinność; czerwień – niezłomność i męstwo; natomiast błękit – czujność, wytrwałość i sprawiedliwość.

W Stanach Zjednoczonych barwy narodowe znaleźć można dziś niemal w każdym amerykańskim domu. W święto flagi Amerykanie ozdabiają nimi domy demonstrując w ten sposób swój patriotyzm. Barwy państwowe można spotkać na każdym kroku. W sklepach sprzedawane są kubeczki, długopisy, naczynia, parasole, ciasta a nawet bielizna z symbolem flagi. Białe, czerwone i niebieskie barwy będą wszechobecne przez najbliższe trzy tygodnie: do 4 lipca, kiedy Ameryka hucznie obchodzi Dzień Niepodległości.

Uroczyste wciągnięcie na maszt flag przed siedzibą ZNP w Chicago. fot. DZ

Uroczyste wciągnięcie na maszt flag przed siedzibą ZNP w Chicago. fot. DZ

Dzisiejsze święto obchodziła także amerykańska Polonia. Flagi USA, Polski oraz Związku Narodowego Polskiego wciągnięte zostały na maszty przez weteranów wojennych podczas uroczystości przed siedzibą ZNP w Chicago. Przewodniczyli jej prezez ZNP Frank Spula i wiceprezes Paul Odrobina.

Uczestnicy ceremonii podniesienia flag. fot.DZ

Uczestnicy ceremonii podniesienia flag. fot.DZ

W tradycyjnej już ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Związku Narodowego Polskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej, weterani wojenni oraz zaproszeni goście.

(in)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*