Ameryka Łacińska wita normalizację stosunków Kuba-USA

Ameryka Łacińska wita normalizację stosunków Kuba-USA

Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) powitała z zadowoleniem normalizację stosunków Kuba-Stany Zjednoczone i zwróciła się do USA o zniesienie embarga gospodarczego wobec Kuby oraz usunięcie jej z listy krajów popierających terroryzm.

Uczestnicy zakończonego w czwartek późnym wieczorem w Belen w Kostaryce szczytu krajów CELAC w ogłoszonej deklaracji i dwóch innych dokumentach końcowych wyrazili zadowolenie z „historycznej decyzji prezydentów Kuby i Stanów Zjednoczonych w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych”.

Jednocześnie przedstawiciele 33 państw wchodzących w skład CELAC – w tym 21 prezydentów – wzywają prezydenta Baracka Obamę do „wykorzystania posiadanych przez niego szerokich uprawnień wykonawczych w celu istotnego zmodyfikowania embarga wobec Kuby”.

Co do zasady odrzucają możliwość jednostronnego stosowania przeciwko suwerennym krajom blokady ekonomicznej „godzącej w poziom życia ludności”.

Prezydent Kuby Raul Castro w przemówieniu wygłoszonym na szczycie w Belen wymienił wśród spraw wymagających rozwiązania w procesie normalizacji stosunków z Waszyngtonem kwestię zwrotu Guantanamo.

III szczyt CELAC w swych końcowych uchwałach wezwał wspólnotę międzynarodową do „umocnienia współpracy w rozwiązywaniu światowego problemu handlu narkotykami, aby wspólnie stawiać czoło temu problemowi”. (PAP)

fot.Alejandro Ernesto/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

  1. Sebastian
    Sebastian 30 stycznia, 2015, 14:52

    Heeej 🙂 Fajnie, ze trafilem w koncu na jakiegos dobrego bloga, już nie wiedzialem co mam ze soba poczac tymi dlugimi zimowymi wieczorami, na szczescie ten problem mam już z glowy 🙂 Kocham wrecz te Twoje wpisy, ten Twoj kunszt, język 🙂 Naprawde masz wielki talent pismienniczy 🙂 Pozdrawiam serdecznie w ten chłodny, zimowy wieczór 🙂

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*