Ambasador USA w Tallinie złożył rezygnację po słowach Trumpa o UE

Ambasador USA w Tallinie złożył rezygnację po słowach Trumpa o UE

Ambasador USA w Estonii James D. Melville poinformował o złożeniu rezygnacji z zajmowanego stanowiska w związku z komentarzami prezydenta Donalda Trumpa pod adresem UE i jego stosunkiem do europejskich sojuszników – podała w sobotę agencja AP.

Dyplomata napisał w piątek na Facebooku: „Jeśli prezydent mówi, że UE została +założona, by wykorzystywać USA, by atakować naszą skarbonkę+ albo +że NATO jest tak samo złe jak NAFTA+, to nie jest to tylko niezgodne z faktami, ale dowodzi, że czas, bym odszedł”.

Melville odniósł się w ten sposób do niedawnych komentarzy Trumpa podczas konferencji prasowych i w mediach społecznościowych. NAFTA to krytykowane przez Trumpa porozumienie o strefie wolnego handlu zawarte w latach 90. przez USA, Kanadę i Meksyk.

Dyplomata dodał, że funkcjonariusze służb zagranicznych Stanów Zjednoczonych działają tak, „by wspierać politykę (kraju) i od początku mówi się nam, że jeśli kiedykolwiek dojdzie do tego, że już nie możemy tego robić, szczególnie, jeśli jest się na stanowisku kierowniczym, to honorowym wyjściem jest złożenie rezygnacji”.

Melville jest ambasadorem USA w Estonii od 2015 roku. Wcześniej pełnił służbę w amerykańskich placówkach m.in. w Berlinie, Londynie i Moskwie. (PAP)

Na zdjęciu: James D. Melville (w środku)
fot.Valda Kalnina/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 1 lipca, 2018, 00:11
 2. niklot
  niklot 1 lipca, 2018, 00:38

  toś się rozpisała 🙂

  Reply this comment
 3. kicia
  kicia 1 lipca, 2018, 10:05

  prezydent , co objecal, spelnia! Troche cierpliwosci i – zobaczymy rezultaty! Niektorych to prawda w oczy kole! Siedzimy w dolku u chinczykow, UE czeka , zeby im dawac, a sami placa minimalne cla na towary do nas…USA duzo pomagala – zwlaszcza Niemcom…. (i jeszcze tez starszym braciom.(!))Czas wreszcie zaczac pomagac tu na miejscu! Jest duzo do pomagania, ale na miejscu.Najpierw trzeba zadbac o swoje, a potem o innych!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*