Ambasador USA: Trumpa nie zadowoli 2 proc. PKB do 2024 roku

Ambasador USA: Trumpa nie zadowoli 2 proc. PKB do 2024 roku

Ambasador USA w Wielkiej Brytanii Woody Johnson powiedział w środę w wywiadzie dla BBC Radio 4, że wątpi, by zapowiedzi liderów państw NATO o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 proc. PKB do 2024 roku zadowoliły prezydenta USA Donalda Trumpa.

„(Poziom wydatków na obronność) spadł dość dramatycznie od zakończenia zimnej wojny, a świat nie staje się bezpieczniejszy z każdym dniem; mierzymy się z wieloma wyzwaniami. Prezydent uznaje ich skalę i uważa, że musimy być przygotowani” – tłumaczył dyplomata, zapewniając jednak, że Trump sam wypowie się na ten temat podczas trwającego szczytu NATO w Brukseli.

Ambasadora odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o pojawiające się w mediach spekulacje dotyczące możliwego wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec. Powiedział jedynie: „musimy poczekać na to, co powie prezydent”.

Johnson tłumaczył, że planowana wizyta Trumpa w Wielkiej Brytanii po zakończeniu szczytu NATO jest motywowana „chęcią zademonstrowania, że szczególna relacja (między obu krajami) jest wciąż żywa i ma się dobrze”. Zapowiedział, że priorytetowa w trakcie spotkania będzie rozmowa o wspólnym dobrobycie i bezpieczeństwie obu państw.

Amerykański dyplomata odrzucił jednocześnie sugestie, że zapowiadane w Wielkiej Brytanii wielotysięczne protesty przeciw Trumpowi oraz plan wypuszczenia w powietrze sześciometrowego balonu z karykaturalną podobizną prezydenta w pieluszce mogą mieć wpływ na jego wizytę. „Jest to raczej nieistotne z perspektywy tego, co próbujemy zrobić” – ocenił.

Jak dodał, jego zdaniem te protesty „nie odzwierciedlają opinii Brytyjczyków”. Przypomniał w tym kontekście o swoich podróżach po Zjednoczonym Królestwie i rozmowach „czy to z politykami, czy pracownikami fabryk”.

Amerykański ambasador bronił również decyzji o organizacji planowanego na poniedziałek spotkania Trumpa z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, oceniając, że „rozmowa z wrogami prawdopodobnie nigdy nie jest złym pomysłem”. „Coś się dobrego może się stać” – dodał.

Gdyby po spotkaniu doszło do niewielkiego nawet obniżenia napięć między krajami, „myślę, że byłoby to coś bardzo pozytywnego” – ocenił Johnson.

Prezydent Trump przebywa obecnie w Brukseli na szczycie NATO. Do Wielkiej Brytanii przyleci w czwartek po południu, gdzie pozostanie do niedzieli, odpoczywając przez weekend w Szkocji. Następnie wyleci do Finlandii, gdzie spotka się z Putinem.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Na zdjęciu: Woody Johnson
fot.FACUNDO ARRIZABALAGA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*