Ambasador USA rozmawiał w MSZ nt. skandalu szpiegowskiego

Ambasador USA w Rosji Michael McFaul rozmawiał w środę w rosyjskim MSZ, do którego został wezwany, by udzielić wyjaśnień w sprawie zatrzymania amerykańskiego dyplomaty podejrzewanego o szpiegostwo.

Ambassador to Russia Michael McFaul fot. Yuri Kochetkov/PAP/EPA

Ambassador to Russia
Michael McFaul fot. Yuri Kochetkov/PAP/EPA

McFaul przybył do ministerstwa o godz. 10 czasu moskiewskiego (godz.8 czasu polskiego) i opuścił gmach krótko później. Nie wypowiedział się dla dziennikarzy.

Rosyjska agencja RIA-Novosti podała, że ambasador spotkał się w wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem.

MSZ Rosji uznało we wtorek za persona non grata dyplomatę USA, zatrzymanego wcześniej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Służby rosyjskie zarzucają mu próbę werbunku funkcjonariusza rosyjskich służb specjalnych i pracę dla Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Media rosyjskie podały, że zatrzymanym jest Ryan C. Fogle, pełniący funkcję trzeciego sekretarza wydziału politycznego ambasady USA.

Zatrzymanie Fogle’a jest najprawdopodobniej pierwszym przypadkiem oskarżenia amerykańskiego dyplomaty o szpiegostwo w ciągu dekady i z pewnością pogorszy stosunki między obu krajami – zauważają amerykańskie media.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*