Ambasador USA przy NATO: lokalne siły lądowe potrzebne, by pokonać IS

Douglas Lute fot.Matthew Cavanaugh/EPA

Douglas Lute fot.Matthew Cavanaugh/EPA

Do pokonania Państwa Islamskiego (IS) potrzebne będzie użycie sił lądowych, ale lokalnych, nie zachodnich – ocenił w poniedziałek przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute podczas telekonferencji z dziennikarzami z całej Europy.

Zdaniem amerykańskiego dyplomaty ostatnie ataki terrorystyczne w Paryżu uzmysłowiły wszystkim, że militarny wysiłek przeciwko IS jest ważniejszy niż działania przeciw innym grupom wspierającym reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

„Od jakiegoś czasu Stany Zjednoczone podkreślają, że sama kampania powietrzna nie wystarczy, by pokonać Państwo Islamskie. Musi zostać uzupełniona przez efektywne wysiłki na lądzie. USA i wielu innych sojuszników uważają, że te wysiłki muszą podjąć siły lokalne” – powiedział Lute podczas telekonferencji.

„Uważam, że będziemy potrzebować sił lądowych do pokonania Państwa Islamskiego, ale nie uważam, że potrzeba sił zachodnich” – podkreślił ambasador. Jak dodał, koalicja pod wodzą USA powinna kontynuować naloty i jednocześnie wspomagać lokalne ugrupowania syryjskie, kurdyjskie i irackie, by prowadziły walkę na ziemi.

We wtorek i środę w Brukseli spotkają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Jedna z sesji będzie dotyczyła wyzwań, z jakimi NATO musi się zmierzyć na południe od granic państw członkowskich; chodzi przede wszystkim o Państwo Islamskie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: ambasador, NATO, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*