Ambasador USA: Misja ONZ w Libanie nie zapobiega przemytowi broni

Nikki Haley fot.Jason Szenes/EPA

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oskarżyła w piątek misję ONZ w Libanie (UNIFIL) o to, że nie zapobiega przemytowi irańskiej broni dla Hezbollahu. Rada Bezpieczeństwa ONZ debatuje nad przedłużeniem mandatu UNIFIL, który upływa z końcem sierpnia.

„UNIFIL nie wykonuje swej pracy w sposób efektywny” i nie jest w stanie zablokować „masowego zaopatrywania Hezbollahu w broń, głównie za sprawą przemytu z Iranu” – powiedziała Haley.

„To nie jest zapobieganie wojnie, to jest przygotowywanie wojny” – dodała.

W związku z debatą nad przedłużeniem misji błękitnych hełmów Waszyngton zabiega o poszerzenie jej mandatu, czemu sprzeciwia się Moskwa oraz Paryż i Rzym; kontyngenty Włoch i Francji w Libanie są szczególnie liczne – podaje AFP. Cała misja UNIFIL liczy obecnie około 10,5 tys. żołnierzy.

Błękitne hełmy nie mają prawa do podejmowania interwencji na terenach stanowiących własność prywatną, z wyłączeniem sytuacji stanowiących „nieuchronne ryzyko” wrogiego ataku.

Haley podkreśliła, że Waszyngton chce, by rezolucja RB ONZ odnawiająca mandat tej misji „wyrażała jasno, co powinien robić UNIFIL”. Dodała też: „Hezbollah jest organizacją terrorystyczną, która działa bardzo destabilizująco na region i otwarcie grozi Izraelowi”.

Ambasador skrytykowała też szefa misji generała Michaela Beary’ego, twierdząc, że jest jedyną osobą, która „nie widzi” przemytu broni; jednak rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił, że jego organizacja „ma pełne zaufanie do pracy generała”.

Misja UNIFIL – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie powstała w 1978 roku, by kontrolować granicę libańsko-izraelską. Po wojnie między Izraelem a libańskim Hezbollahem w 2006 roku została przedłużona. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*