Ambasada RP wciąż nie otrzymała odpowiedzi firmy Mattel

fot.Ambasada RP w Waszyngtonie Facebook

fot.Ambasada RP w Waszyngtonie Facebook

Ambasada RP w USA wciąż nie otrzymała odpowiedzi na swój protest wobec firmy Mattel, producenta edukacyjnej gry karcianej, w której pojawiło się kłamliwe określenie „nazistowska Polska”. Firma wyprodukowała kilka wersji gry; nie we wszystkich jest kontrowersyjny napis.

„Wciąż nie dostałem odpowiedzi, ale proszę pamiętać o różnicy czasu” – powiedział PAP w piątek ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. W czwartek późnym wieczorem ambasada wysłała list Schnepfa do prezesa firmy Mattel, największego w USA producenta zabawek, z siedzibą w Kalifornii, żądając wycofania ze sprzedaży gry edukacyjnej, która określa Polskę jako kraj nazistowski.

„To sformułowanie jest tak ewidentnie nieprawdziwe i bulwersujące, że wielu wyjaśnień nie trzeba. Natomiast oczekujemy wycofania tych gier ze sprzedaży i jakiegoś odniesienia się dyrekcji (do zaistniałej sytuacji)” – powiedział Schnepf, pytany, co napisał w liście do dyrekcji firmy Mattel. Przyznał, że błąd jest tym większy, iż chodzi o grę edukacyjną. „Jako ojciec uważam, że to świetny pomysł, by dzieci uczyły się przez zabawę, ale pod warunkiem, że treść, którą przekazujemy, jest zgodna z prawdą” – dodał.

Chodzi o popularną grę karcianą „Apples”, w której dzieci mają łączyć hasło z jednej karty z definicją znajdującą się na drugiej. W jednej z edycji gry pt. „Party Tin” znalazła się karta, na której dzieci mogą przeczytać, że film „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku opowiada „prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski”.

Na opakowaniu pudełka, w którym znalazła się ta kontrowersyjna karta, producent zamieścił informację, że sprzedano już ponad 3 mln egzemplarzy. O jej istnieniu jako pierwszy poinformował w czwartek wieczorem polonijny „Nowy Dziennik”, zaalarmowany przez jedną z czytelniczek.

Na rynku istnieje kilka wersji i wydań gry „Apples” i nie we wszystkich znajduje się karta z określeniem „nazistowska Polska”. Nie ma jej w wydaniu dostępnym obecnie w sprzedaży w Waszyngtonie, na opakowaniu którego Mattel chwali się już 7 mln sprzedanych egzemplarzy.

„Nie wiemy, w jakim momencie dokonano zmiany i ile wyszło do dystrybucji i sieci sprzedaży (gier z kłamliwym określeniem). Ale ile by nie wyszło, to dobrze byłoby, by rodzice dowiedzieli się, że tam są takie rzeczy. Aczkolwiek nie oznacza to, że podejmą decyzję, by pozbyć się gry” – powiedział Schnepf.

Firma Mattel dotąd nie odpowiedziała na skierowane przez PAP zapytania ws. kontrowersyjnej gry.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Comments

  1. POLAK
    POLAK 24 kwietnia, 2015, 16:07

    teraz widac za kogo maja nas jankesi! sprzedają nam stare F-16 za kupe kasy, a Izraelitom podarowali F-34 bodajże, nam chca sprzedać system patriot bez haseł dostępu, jakiś tępy glinairz zrugał nasz kraj, amerykanskie wielkie bractwo zabroniło przerosin, choć to szmaciane amaerykanskie dziady zabroiniy wpłynąć do swoich portów statku z żydowskimi uchodzcami z Niemiec … a tera zabawki, dla dzieci …. Świadectwo jedno, szmaty żydowskie i tyle! Jak mozna być po stronie kogoś, kto na wykładzie na uniwersytecie w Jerozolimie twierdzi, że zwierzęta chrześcijańskie maja poracować na naród Abrahama, a oni będa siedziec i konsumować to wszystko bo tak powinno być! Teraz zabawki … widac sojusznicy jak nic! W du…ie mam wasze wizy jankeskie popaprańce! Liczcie sie dakej z żydami, a koniec was rychły jak nie bedziecie Nas, Polaków szanować!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*