Ambasada RP w USA: umowa o współpracy ws. bezpieczeństwa przybliża nas do ruchu bezwizowego

Ambasada RP w USA: umowa o współpracy ws. bezpieczeństwa przybliża nas do ruchu bezwizowego

Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji – poinformowała na Twitterze ambasada RP w Waszyngtonie, oceniając, że jest to “ważny krok” na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków.
Umowę między polskim MSWiA a amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.
“Polska i USA wspólnie zrobiły kolejny krok ku naszemu wspólnemu celowi. Dzięki podpisanej dziś umowie jesteśmy coraz bliżej włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego #VisaWaiverDlaPolski. Działamy dalej!” – napisała również na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie jest objęta tym programem ze względu na ciągle zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.
Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu. (PAP)

Na zdjęciu:

Umowę podpisują: polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf
fot.Embassy of Poland US/Twitter

Categories: Ameryka, Imigracja, Polonia

Comments

  1. Waldex
    Waldex 20 sierpnia, 2019, 16:36

    Skutek uboczny umowy emerytalnej, to wymiana informacji, która pomału zaczyna szkodzić emerytom, którzy zataili przed SSA pobieranie polskich emerytur czy też ukrywają przez ZUS-em fakt zarobkowania w Ameryce.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*