Al-Kaida w CIA?

Al-Kaida w CIA?

Amerykański rząd podejrzewa, że osoby związane z al-Kaidą i innymi organizacjami wrogo nastawionymi do USA, ubiegają się o zatrudnienie w agencjach wywiadu. W związku z tym, każdego roku tysiące pracowników przechodzi ponowną weryfikację, by wyeliminować prawdopodobieństwo wykradania państwowych sekretów.

fot. Dennis Brack/PAP/EPA

fot. Dennis Brack/PAP/EPA

„Ustalono, że wśród osób ubiegających się o pracę w CIA, których przeszłość budziła podejrzenia, jedna na pięć była związana z grupą terrorystyczną lub obcym wywiadem” − pisze Washington Post na podstawie informacji dostarczonych przez Edwarda Snowdena.

Najczęściej byli to ludzie z Hamasu, Hezbollahu, al-Kaidy i jej filii. Obawy o zagrożenie ze strony własnych pracowników są tak silne, że Agencja Bezpieczeństwa Kraju (NSA) planowała przeprowadzenie dochodzenia przeciw 4 tys. osób, które budziły poważne zastrzeżenia.

Kosztowny system monitorowania działalności pracowników, nigdy nie wykrył jednak Snowdena, który kopiował tajne dokumenty z różnych agencji podlegających NSA.

Osoby zatrudnione przez firmy pracujące na zlecenie NSA nie były sprawdzane tak, jak etatowi pracownicy agencji wywiadu. Przedstawiciele CIA twierdzą, że liczba starających się o pracę w tej agencji i mających powiązania z grupami terrorystycznymi była stosunkowo mała. Odmówili jednak podania konkretnych danych.

Pracownikom zaczęto przyglądać się bliżej z chwilą, gdy w 2010 roku portal WikiLeaks, który specjalizuje się w ujawnianiu państwowych sekretów, otrzymał tysiące dokumentów wojskowych i dyplomatycznych od Bradleya Manninga. Wówczas to Kongres nakazał dyrektorowi NSA, Jamesowi Clapperowi, wdrożyć skuteczny, automatyczny program wykrywania osób, które zaglądają do bazy danych niezwiązanych z ich pracą i podwójnych agentów oraz powstrzymania pracowników przed przekazywaniem informacji na zewnątrz agencji.

(WP − eg)

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*