Aktywiści: aplikacja YouTube dla dzieci zawiera „nieodpowiednie treści”

fot.geralt/pixabay.com

fot.geralt/pixabay.com

Amerykańska Kampania na rzecz Dzieciństwa Wolnego od Reklam i Centrum Cyfrowej Demokracji oskarżyły Google o zamieszczanie „nieodpowiednich treści” w skierowanej do najmłodszych aplikacji YouTube. Zdaniem aktywistów stanowią one zagrożenie dla rozwoju dzieci.

Google uruchomiło aplikację YouTube dla najmłodszych w lutym br. Program miał zawierać „treści odpowiednie dla dzieci”.

Jednak organizacje zwróciły uwagę, że rzeczywistość jest zgoła odmienna, a w programie pojawiają się materiały zawierające m.in. treści o charakterze seksualnym oraz dowcipy o pedofilii. Zastrzeżenia zostały oficjalnie przesłane do Federalnej Komisji Handlu (FTC). W dokumencie podkreślono, że materiały wideo tam zamieszczone są „bardzo niepokojące i potencjalnie szkodliwe dla młodych osób”. Jednocześnie organizacje zwróciły się do FTC o wszczęcie w tej sprawie oficjalnego śledztwa. Wniosek został poparty materiałami wideo zebranymi z katalogu aplikacji dla dzieci YouTube.

„Google obiecało rodzicom, że YouTube Kids zapewni odpowiednie materiały dla dzieci, jednak nie dotrzymało słowa” – powiedział przedstawiciel grup Aaron Mackey.

Grupy skarżą się też, że w materiałach dostępnych w aplikacji są liczne reklamy np. McDonalda, Mattel czy Hasbro. Również ten wątek ma być zbadany przez FTC. W odpowiedzi na te zarzuty Google zapewniło, że bierze wszystkie zastrzeżenia bardzo poważnie i będzie pracować nad poprawieniem jakości usług.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*