Ai Weiwei postawi w Nowym Jorku metalowe ogrodzenia

Ai Weiwei fot.Filip Singer/EPA

Ai Weiwei fot.Filip Singer/EPA

Słynny chiński artysta Ai Weiwei postawi w Nowym Jorku dziesiątki metalowych ogrodzeń i instalacji jako zbiorowy komentarz do tematu migracji i uchodźców. Ai, który sam przez lata mieszkał w Nowym Jorku, obecnie kursuje głównie między Pekinem a Berlinem.

W ramach projektu o nazwie “Good Fences Make Good Neighbours” od połowy października do lutego 2018 roku płoty i wolnostojące rzeźby pojawią się na dachach domów i przystankach komunikacji publicznej oraz między budynkami w popularnych miejscach nowojorskiej metropolii.

Ai Weiwei “zmieni metalowe ogrodzenie wznoszone dla bezpieczeństwa w potężny artystyczny symbol” – wyjaśnia amerykańska organizacja promująca sztukę, Public Art Fund, która odpowiada za finansowanie najnowszego projektu chińskiego artysty. Ogrodzenia mają stać się metaforami w Nowym Jorku – mieście, które “milionom migrantów służyło jako brama do Stanów Zjednoczonych” – dodano.

Ai Weiwei sam przybył jako imigrant do Nowego Jorku i mieszkał tam w latach 1983–1993 i wielokrotnie zajmował się w swojej twórczości losem uchodźców – przypomina agencja dpa.

“Bariery są wykorzystywane do dzielenia nas, ale jako ludzie wszyscy jesteśmy sobie równi. Niektórzy są bardziej uprzywilejowani od innych, ale z przywilejami łączy się odpowiedzialność, by robić więcej” – powiedział artysta.(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: AI, Jork, nowy, rzeźby, USA, Weiwei

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*