AI: prawie 50 proc. ludzi obawia się tortur, gdyby trafili do aresztu

AI: prawie 50 proc. ludzi obawia się tortur, gdyby trafili do aresztu

Niemal połowa ludzi na świecie obawia się, że gdyby trafili do aresztu mogą stać się ofiarą tortur – wynika z wtorkowego raportu organizacji broniącej praw człowieka Amnesty International (AI). 

Więźniowie w Guantanamo na Kubie fot.J. Scott Applewhite/PAP/EPA

Więźniowie w Guantanamo na Kubie fot.J. Scott Applewhite/PAP/EPA

Spośród ponad 21 tys. ludzi, ankietowanych na zlecenie AI w 21 państwach świata, 44 proc. zadeklarowało, że w swoich krajach obawiałoby się tortur w razie aresztowania. 36 proc. badanych uważa, że tortury są czasami akceptowalne i niezbędne, gdy służą np. pozyskaniu informacji w celu ochrony ludności.

AI podkreśla, że konwencję ONZ przeciwko torturom z 1984 roku ratyfikowało 155 krajów, ale wiele rządów „zdradza swoje zobowiązania”.

Najbardziej tortur obawiają się mieszkańcy Brazylii i Meksyku, gdzie odpowiednio 80 proc. i 64 proc. twierdzi, że w razie aresztowania nie czuliby się bezpieczni. W najmniejszym stopniu takie obawy podzielają mieszkańcy Australii i Wielkiej Brytanii – 16 i 15 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez AI.

„Chociaż rządy prawnie zakazały tej dehumanizującej praktyki i globalnie potępiono istnienie tego zjawiska, to wiele z nich (rządów) stosuje tortury i w praktyce ułatwia ich stosowanie” – głosi raport.

Jego autorzy zwracają uwagę, że 65 lat od Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka „tortury nie tylko mają się dobrze, ale kwitną”. Według AI tortury „spowszedniały” m.in. z powodu trwającej globalnej wojny z terroryzmem.

„Od ogłoszenia tzw. wojny z terroryzmem stosowanie tortur, szczególnie w USA i ich strefie wpływów, zostało całkowicie znormalizowane” – zwrócił uwagę sekretarz generalny AI Salil Shetty w czasie konferencji prasowej.

W osobnym opracowaniu zatytułowanym „Tortury w 2014 roku. 30 lat łamanych obietnic” Amnesty International ocenia, że rządy w krajach UE w dalszym ciągu nie prowadzą efektywnych śledztw w sprawie udziału w programie tajnych więzień CIA, „gdzie w latach 2001-2007 rozpowszechnione były tortury i inne formy złego traktowania”.

„Wiarygodne informacje, w tym od UE, Rady Europy, ONZ, dziennikarzy i organizacji pozarządowych, wskazują, że tajne więzienia CIA istniały na Litwie, w Polsce i Rumunii w latach 2002-2006” – pisze Amnesty International. Jak ocenia, polskie śledztwo, rozpoczęte w 2008 roku, jest naznaczone opóźnieniami i brakiem przejrzystości, chociaż trzej mężczyźni, obecnie przebywający w Guantanamo, formalnie uzyskali status pokrzywdzonych.

Badanie na temat tortur przeprowadzono na zlecenie AI w następujących krajach: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Niemcy, Grecja, Indie, Indonezja, Kenia, Meksyk, Nigeria, Pakistan, Peru, Rosja, Korea Południowa, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i USA. Amnesty International podała, że doniesienia o stosowaniu tortur otrzymała z ponad 140 krajów. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*