Agencja AP: sztab Hillary Clinton szuka kandydata na wiceprezydenta

Hillary Clinton fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Hillary Clinton fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Prowadzone przez sztab Hillary Clinton poszukiwania osoby, której Demokratka zaproponuje kandydowanie u jej boku na wiceprezydenta USA, wkroczyły w intensywną fazę – informuje we wtorek agencja AP, powołując się na osoby zbliżone do kampanii.

Doradcy Clinton od ponad miesiąca weryfikowali powszechnie dostępne informacje na temat ponad 20 potencjalnych kandydatów, jednak po zakończeniu prawyborów ich listę znacznie okrojono i sztab kandydatki Demokratów zaczął kontaktować się bezpośrednio z rozpatrywanymi osobami – pisze Associated Press.

Według agencji AP na tzw. krótkiej liście są: senator ze stanu Massachusetts, Elizabeth Warren, będąca ulubienicą liberalnego skrzydła Partii Demokratycznej i zdeklarowaną przeciwniczką najbardziej prawdopodobnego rywala Clinton w wyborach prezydenckich, Donalda Trumpa; senator z Wirginii Tim Kaine, popularny w partii polityk z ważnego stanu, oraz minister budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Julian Castro.

Senator ze stanu Vermont Bernie Sanders, który walczył z Clinton o nominację Demokratów, nie jest rozważany jako kandydat na wiceprezydenta – twierdzi Associated Press.

Warren należy do najbardziej liberalnych członków Senatu, jest też zwolenniczką ścisłych regulacji w sektorze finansowym. „Od dawna uważa się, że jako kandydatka na wiceprezydenta mogłaby pomóc Clinton zdobyć poparcie zwolenników Sandersa. Ponadto z radością powitałaby okazję do atakowania Trumpa (…), przyjmując na siebie tradycyjnie agresywną rolę wiceprezydenta” – zauważa agencja AP.

Kaine, były gubernator Wirginii i były przewodniczący Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, cieszy się dużą popularnością wśród Demokratów i uważa się go za polityka bardziej umiarkowanego niż Warren. Niekoniecznie podoba się liberałom – przyznaje AP – ale jest postrzegany jako kandydat na wiceprezydenta, który mógłby przyciągnąć wyborców niegłosujących według linii partyjnej i niezdecydowanych we własnym stanie i gdzie indziej.

Castro, 41-letni Teksańczyk, który dobrze wypada w telewizji, wniósłby do kampanii Clinton „młodzieńczy entuzjazm” i byłby pierwszym Latynosem na tak ważnym stanowisku – pisze Associated Press. W 2014 roku prezydent Barack Obama zaprosił Kaine’a, wówczas burmistrza miasta San Antonio, do swojego rządu, co część Demokratów interpretowała jako przemyślany ruch, mający zapewnić mu krajową rozpoznawalność przed potencjalnym wyścigiem o fotel wiceprezydenta.

Część doradców uważa, że Clinton powinna wybrać polityka, który wzbudzi entuzjazm elektoratu Demokratów, czyli kobietę, liberała lub przedstawiciela mniejszości. Inni argumentują, że głęboka niepopularność Trumpa daje Demokratce szansę na przyciągnięcie części republikańskich wyborców, jeśli na swego zastępcę wybierze bardziej centrowego kandydata.

Na krótkiej liście rozważanych kandydatów znajduje się jeszcze kilka nazwisk, ale pełna lista jest pilnie strzeżona przez sztab Clinton – pisze AP. Według agencji treść tej listy zna zaledwie garstka osób poza wieloletnimi współpracownikami Clinton, którzy nadzorują poszukiwania, Johnem Podestą i Cheryl Mills.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada. (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. roman
  roman 22 czerwca, 2016, 08:43

  Cale to szukanie to zwykle oszustwo. Wiadomo, ze ewentualnym wiceprezydentem bedzie ksiaze malzonek.

  Reply this comment
 2. JASIO
  JASIO 22 czerwca, 2016, 10:40

  Przeciez ta babcia nie bedzie prezydentem to po jakiego grzyba w-ce prezydent ?

  Reply this comment
 3. pit
  pit 22 czerwca, 2016, 16:54

  A wiejski glupek jasio jak zwykle ma opozniny reflex sprawdz sondaze Clinton ma przewage okolo 10% nad twoim kandydatem No ale glupek zawsze bedzie glosowal na glupka Zalatuje tu sloma ze staini Jokalo

  Reply this comment
  • JASIO
   JASIO 24 czerwca, 2016, 11:08

   Pit zajmij sie swoja koza pastuchu smierdzacy a glupka poszukaj w w lustrze albo w rodzinie jak ja masz wypierdku natury .

   Reply this comment
 4. Rysiu
  Rysiu 22 czerwca, 2016, 19:30

  Moim skromnym zdaniem, Elizabeth Warren – ta kobieta mowi co mysli i robi co obecuje.
  W sumie Elizabeth Warren powinna byc Prezydentem.

  Reply this comment
  • roman
   roman 23 czerwca, 2016, 14:01

   Jak E.Warren bedzie prezydentem, to tobie chloptasiu zabraknie papieru do wycierania tylka.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*