Afganistan. Generał wojsk USA zabity w ośrodku szkoleniowym

Afganistan. Generał wojsk USA zabity w ośrodku szkoleniowym

Ubrany w mundur armii afgańskiej terrorysta zastrzelił we wtorek w ośrodku szkolenia wojskowego pod Kabulem generała wojsk USA i ranił 15 innych żołnierzy sił międzynarodowych, z których połowa to Amerykanie – poinformowały amerykańskie władze.

Według kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) ataku tego dokonano w szkole wojskowej prowadzonej przez Brytyjczyków, a zamachowiec ranił między innymi niemieckiego generała, któremu nie grozi utrata życia.

Wiadomość o zabiciu generała sił zbrojnych USA podał jako pierwszy na swej stronie internetowej niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Poinformował również, że ranny generał niemiecki to Michael Bartscher, będący od kilku miesięcy doradcą afgańskiego ministerstwa obrony z ramienia ISAF.

Według niemieckich władz wojskowych zamachu dokonano we wtorek rano, gdy w ośrodku szkoleniowym w Quarga na zachód od Kabulu zgromadziła się większa liczba wyższej rangi oficerów ISAF. Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony powiedział „Spieglowi”, że dotąd nie jest jasne, czy zamachowiec był żołnierzem, czy też wykorzystał mundur do przedostania się na teren ośrodka.

Władze USA nie ujawniły na razie tożsamości zabitego generała, podając tylko, że miał on stopień generała-majora, zwanego inaczej generałem dwugwiazdkowym.

Jest to jeden z najpoważniejszych ataków na zagraniczny personel wojskowy, jakich dokonali afgańscy żołnierze lub przebrani w mundury terroryści od początku działalności ISAF. W ciągu ubiegłych dwóch lat w ośrodkach szkoleniowych znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale nie zapobiegło to kolejnym zamachom. (PAP)

fot.Jawad Jalali/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*