Afganistan: 5 żołnierzy USA zginęło w ataku sojuszniczego śmigłowca

Afganistan: 5 żołnierzy USA zginęło w ataku sojuszniczego śmigłowca

Na południu Afganistanu zginęło pięciu amerykańskich żołnierzy z dowodzonych przez NATO sił międzynarodowych – poinformował Pentagon. Afgańska policja i talibowie twierdzą, że wojskowi zginęli w wyniku pomyłkowego ostrzału z koalicyjnego śmigłowca. 

fot.SHER KHAN/PAP/EPA

fot.SHER KHAN/PAP/EPA

„Pięciu amerykańskich żołnierzy zginęło wczoraj (w poniedziałek) podczas operacji bezpieczeństwa w południowym Afganistanie. Śledczy sprawdzają ten incydent pod kątem pomyłkowego ostrzału (swoich żołnierzy) przez siły NATO” – przekazał rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby.

We wcześniejszym oświadczeniu dowództwo Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowało, że wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, nie podano jednak przynależności państwowej ofiar i przyczyn ich śmierci.

Większość żołnierzy NATO stacjonujących na południu Afganistanu to Amerykanie.

Jeśli hipoteza o pomyłkowym ostrzale się potwierdzi, będzie to jeden z najtragiczniejszych tego typu incydentów z udziałem sił koalicyjnych w Afganistanie od początku międzynarodowej interwencji w tym kraju w 2001 roku – zauważa agencja Associated Press.

W kwietniu 2002 roku amerykański samolot F-16 pomyłkowo zrzucił bombę na żołnierzy NATO odbywających nocne ćwiczenia w Kandaharze, na południu Afganistanu; zginęło wówczas czterech kanadyjskich żołnierzy.

Do zdarzenia doszło przed drugą turą wyborów prezydenckich w Afganistanie, która odbędzie się 14 czerwca. Zmierzą się w niej dwaj kandydaci z najlepszymi wynikami z pierwszej tury: były szef MSZ dr Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani. W pierwszej turze, która odbyła się 5 kwietnia, żaden z kandydatów nie zdobył absolutnej większości głosów. Wyborom sprzeciwiają się talibowie, którzy podobnie jak w przypadku pierwszej tury, tak i teraz zapowiadają serię ataków mających utrudnić wybory. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*