Adwokat: Trump chętnie odpowie na pytania prokuratora Muellera

Adwokat: Trump chętnie odpowie na pytania prokuratora Muellera

Prezydent USA Donald Trump chętnie odpowie na pytania specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który prowadzi śledztwo w sprawie możliwej zmowy między Rosją a ekipą Trumpa – oznajmił w czwartek adwokat szefa państwa Ty Cobb.

Trump jest „bardzo chętny usiąść i udzielić wszelkich możliwych odpowiedzi na pytania”, które mógłby mu zadać specjalny prokurator – wynika z fragmentów wywiadu udzielonego przez Cobba telewizji CBS. Fragmenty te pokazano w czwartek.

„Ma wielką ochotę wyjaśnić specjalnemu prokuratorowi (…) i powiedzieć, co jest konieczne, aby to śledztwo mogło zostać zamknięte” – zapewnił adwokat. Cobb stanowczo zaprzeczył, jakoby doszło do jakiejkolwiek zmowy z Rosją w celu faworyzowania kandydatury Trumpa przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku.

Cobb ocenił, że „nie ma żadnego powodu, dla którego dochodzenie nie mogłoby się wkrótce zakończyć”. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić w ciągu czterech do sześciu tygodni.

Adwokat wyraził też nadzieję, że prokurator nie będzie próbował złapać w sidła prezydenta, próbując sprawić, by zaprzeczył sam sobie.

Zaledwie tydzień temu Trump podczas konferencji prasowej powiedział, że rozmowa z Muellerem wydaje mu się mało prawdopodobna.

Mueller, były dyrektor FBI, w ubiegłym roku został mianowany specjalnym prokuratorem, a jego zadaniem jest próba wyjaśnienia, czy istniały powiązania między ekipą nowojorskiego miliardera a władzami Rosji.

Chociaż ingerencja Rosji w wybory prezydenckie, głównie poprzez działania hakerów czy rozpowszechnianie fałszywych informacji, nie budzi żadnych wątpliwości służb wywiadowczych i większości amerykańskich polityków, to nie wydaje się, aby jakiekolwiek trwające obecnie śledztwo, czy to Muellera czy też Kongresu USA, przedstawiło dotychczas dowody na celową współpracę ekipy Trumpa i Moskwy – pisze agencja AFP.

W toku śledztwa Muellera oskarżono już byłego szefa sztabu Trumpa Paula Manaforta. Z kolei były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn obiecał, że będzie współpracował ze śledczymi. Były główny strateg Trumpa Steve Bannon, który doprowadził do niespodziewanego zwycięstwa miliardera i stał się bliskim doradcą prezydenta zanim popadł w niełaskę, został wezwany do złożenia wyjaśnień zespołowi specjalnego prokuratora.

We wtorek Bannon został przesłuchany za zamkniętymi drzwiami przez komisję ds. wywiadu Izby Reprezentantów USA, która również bada, czy nie doszło do zmowy między pracownikami sztabu wyborczego Trumpa a Rosjanami. Bannon odmówił jednak odpowiedzi na wiele pytań, zarówno tych dotyczących wydarzeń, jakie miały miejsce podczas kampanii wyborczej, jak i o jego pracę w Białym Domu.(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*