ACLU skarży NSA

ACLU skarży NSA

American Civil Liberties Union (unia praw obywatelskich) wniosła do sądu wniosek o zmuszenie amerykańskiego rządu do ujawnienia szczegółów programu elektronicznych podsłuchów.

NSA

Siedziba główna NSA
fot.NSA

Wniosek wpłynął do federalnego sądu okręgowego w  Nowym Jorku trzy dni po odrzuceniu przez sąd prośby ACLU o zablokowanie innego programu, który gromadzi rozmowy telefoniczne milionów Amerykanów.

Obecnie unia domaga się dostępu do informacji związanych z dekretem prezydenckim 12333, podpisanym w 1981 roku i dotyczącym szpiegowania za granicą. Dekret zezwala National Security Administration (NSA − administracja  bezpieczeństwa narodowego) na gromadzenie informacji z całego świata, w tym nieuchronnie o obywatelach USA.

W świetle tego dekretu i rewelacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena, ACLU chce wiedzieć, czy osobom podsłuchiwanym zapewniono jakąś ochronę i czy jest ona zgodna z konstytucją.

Prawnik ACLU Alex Abdo wyjaśnia, że rząd korzysta z dekretu szpiegując za granicą ludzi, z którymi komunikują się Amerykanie. Ponadto NSA sprawdza listę kontaktów znajomych obywateli USA i interesuje się tym, co czytają w Google i Yahoo!

W sprawie skierowanej do sądu  wśród pozwanych ACLU wymienia: NSA, CIA, Departament Obrony, Departament Sprawiedliwości i Departament Stanu. (eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*