81 firm zobowiązało się do walki z ociepleniem klimatu

81 firm zobowiązało się do walki z ociepleniem klimatu

Biały Dom poinformował w poniedziałek, że już 81 firm z USA, zatrudniających w sumie ponad 9 mln osób, zobowiązało się do walki z ociepleniem klimatu m.in. poprzez redukcję emisji CO2.

W Białym Domu odbywa się w poniedziałek szczyt klimatyczny z udziałem prezydenta Baracka Obamy oraz przedstawicieli amerykańskiego biznesu.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, już 81 firm działających we wszystkich stanach USA, zatrudniających 9 mln pracowników i przynoszących w sumie dochód przekraczający trzy bln dolarów rocznie, przyłączyło się do „American Business Act on Climate”, czyli dobrowolnego zobowiązania na rzecz walki z ociepleniem klimatu.

Wśród tych firm są tacy giganci jak Coca-Cola, Dell, General Motors, Facebook, Monsanto, Nike, Google czy Walmart.

Według Białego Domu, podpisując zobowiązanie firmy przyłączają się do starań na rzecz nowego silnego międzynarodowego porozumienia, jakie będzie przedmiotem negocjacji w przyszłym miesiącu na oenzetowskiej konferencji w Paryżu.

Zgodnie z komunikatem firmy zobowiązały się m.in. do redukcji emisji CO2 o 50 proc. (Biały Domu nie precyzuje, czy to cel wspólny dla wszystkich firm, czy każdej z osobna i kiedy ma być osiągnięty), a także redukcji zużycia wody o 80 proc. i zakupów 100 proc. energii z odnawialnych źródeł.

W sierpniu Barack Obama ogłosił najambitniejszy od czasu objęcia przez niego urzędu prezydenta USA plan walki z ociepleniem klimatu. Zakłada on redukcję emisji CO2 przez elektrownie o 32 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku. By spełnić te cele, elektrownie bazujące na węglu i innych paliwach kopalnych będą musiały szybciej przechodzić na odnawialne źródła energii. Niewykluczone, że doprowadzi to do zamknięcia części przestarzałych elektrowni, zwłaszcza węglowych.

Obama od dawna podkreśla, że walka z niekorzystnymi zmianami klimatu jest jednym z priorytetów jego prezydentury. Ale wysuwane przez niego propozycje ustaw mających ograniczać emisje CO2 były blokowane w Kongresie. Dlatego do walki ze zmianami klimatu prezydent wykorzystuje rozporządzenia prezydenckie (wydawane z pominięciem Kongresu), a także próbuje przekonać biznes do dobrowolnych zobowiązań.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*