70 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii

70 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii

71 proc. Amerykanów popiera ataki lotnicze w Iraku i Syrii; w ubiegłym tygodniu operacje lotnictwa poparłoby tylko 54 proc. respondentów – wynika z sondażu wykonanego na zlecenie „Washington Post” i telewizji ABC, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W czerwcu zwolenników ostrzału lotniczego w Syrii i Iraku było 45 proc.; od tego czasu „znakomita większość Amerykanów zaczęła postrzegać zbrojną organizację Państwo Islamskie jako zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych” – podaje „Washington Post”.

Wśród respondentów, którzy uznają, że prezydent Barack Obama prowadzi „zbyt ostrożną” politykę zagraniczną, odsetek zwolenników ataków na Irak i Syrię wynosi 82 proc. Amerykanie, których zdaniem polityka Białego Domu jest wyważona, również w większości popierają operacje wojskowe (66 proc.).

Od wtorku Obama rozpoczyna spotkania z kongresmenami, by zyskać ich poparcie dla podjęcia bardziej radykalnej, rozłożonej zapewne na wiele lat walki z Państwem Islamskim.

Od 8 sierpnia USA prowadzą naloty przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku. Choć cel tej misji był początkowo ograniczony głównie do niesienia pomocy humanitarnej oraz ochrony mieszkających w Iraku obywateli amerykańskich, USA stopniowo rozszerzyły bombardowania także na obiekty wojskowe Państwa Islmaskiego. Po tym, jak dżihadyści dokonali niedawno egzekucji dwóch amerykańskich dziennikarzy, wzrosła presja na Obamę, by znacznie zintensyfikować naloty, rozszerzając je na sąsiednią Syrię, gdzie mieści się główna baza Państwa Islamskiego.

W środę Obama ma wygłosić przemówienia do Amerykanów, by przedstawić im założenia strategii walki USA z Państwem Islamskim. (PAP)

Na zdjęciu: Dym unosi się nad miastem Quneitra w Syrii fot.Atef Safadi/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*