686 mld dol. na obronność w propozycji budżetu na 2019 r.

Zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa budżet na rok fiskalny 2019 zakłada przeznaczenie 686 mld dol. na obronność, ze szczególnym uwzględnieniem rywalizacji z Chinami i Rosją o wpływy na świecie – poinformował w poniedziałek Pentagon.

Propozycja budżetu, która w sumie przewiduje wydatki państwa na poziomie 4,4 bln dolarów, zakłada przeznaczenie 617 mld dol. na tzw. regularny budżet operacyjny związany ze standardowym działaniem armii USA, a także dodatkowych 69 mld dol. na prowadzenie działalności wojennej (z uwzględnieniem funduszy programów nuklearnych resortu energii). W porównaniu z poprzednim budżetem oznaczać to będzie wzrost wydatków na obronę o ponad 10 proc.

Propozycja prezydenta zwiększa liczbę żołnierzy o 25 900 oraz zakłada zakup dziesięciu nowych okrętów dla marynarki wojennej USA, m.in. trzech niszczycieli i dwóch okrętów podwodnych klasy Wirginia.

Resort obrony miałby zakupić 77 myśliwców typu F-35 i 24 myśliwce F/A-18 Hornet. Ma to umożliwić siłom powietrznym USA stworzenie trzech nowych szwadronów bojowych w ciągu najbliższych pięciu lat.

Propozycja wzywa do przeznaczenia 1 bln dolarów więcej na obronność niż zakładał to 10-letni plan administracji prezydenta Baracka Obamy, ze względu na fakt, iż „brak odpowiedniego finansowania na realizację celów z dziedziny obronności ośmieli wrogów Ameryki”.

Przedstawiona w grudniu ubiegłego roku nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego (National Defence Strategy – NDS) wysuwa na pierwszy plan strategiczne współzawodnictwo z rywalami USA – Rosją i Chinami – i walkę z terroryzmem. „Pentagon pracuje nad odpowiedzą na zmieniające się formy działań wojennych i nad zwiększeniem obecnych możliwości” – powiedział dziennikarzom szef Pentagonu James Mattis.

W ubiegłym tygodniu Kongres zatwierdził podniesienie limitu wydatków związanych z obronnością na rok fiskalny 2019 o 165 mld dolarów, ruch ten kończy trwające ostatnie lata kongresowe dysputy dotyczące wysokości funduszy przeznaczanych na obronność. (PAP)

Categories: Ameryka
Tags: budżet, trump

Comments

 1. Piotr
  Piotr 12 lutego, 2018, 21:15

  Deficyt budrzetowy w 2015 za Obamy 525 bln $ Deficyt na2018 850 bln $ a na 2019 to1 trylion 125 bln$ Mam pytanie ktora partia to partia konserwatywna demokracj czy republikanie chodzi mi o fakty a nie puste slowa

  Reply this comment
 2. krzysiek
  krzysiek 13 lutego, 2018, 09:02

  Donald Trump’s Nasty Budget summarized:
  – Cuts Medicaid by $300 billion
  – Cuts Disability programs by $70+ billion
  – Cuts SNAP by $213 billion
  – Cuts spending to the EPA
  – Inflates the National Debt

  Oh yeah, and still no Russian Sanctions!!

  Reply this comment
 3. krzysiek
  krzysiek 13 lutego, 2018, 09:06

  Ah zapomialem dodac ze he is a good Christian.!

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 13 lutego, 2018, 18:30

  Na całe szczęście 4 żona prezydenta Trumpa będzie katoliczką z Polski!
  *
  Zupełnie białą a nie taką ohydną czarną jak ta krowa Baracka Hussaina Obamy.
  Polonijni rasiści od Rezpkowskiego już wstają z miejsc i bija brawo.
  *
  To jest pewna informacja,- prezydent Trump podjął decyzję podczas pobytu w Warszawie, zaraz po wygłoszeniu Najpiękniejszego Przemówienia Wszechświata.

  Reply this comment
 5. krzysiek
  krzysiek 13 lutego, 2018, 18:34
 6. krzysiek
  krzysiek 13 lutego, 2018, 18:38

  No tak a gdzie ta visa waiver dla Polski co obiecal pomaranczowy krol???

  Reply this comment
 7. diwron
  diwron 13 lutego, 2018, 19:05

  Wg polonijnych pajaców dyskutujących na forum Trump powinien rozwiązać armię, zwolnić generałów i zlikwidować wydatki obronne. Obronę granic powierzyć Rosji i Chinom. Fundacja Sorosa napewno sfinansuje część kosztów z tym związanych. Najlepiej jak będzie się wzorował na Antonim M., który zniszczył polską armię.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*