52 miesiące więzienia dla rumuńskiego hakera

fot. Mick Tsikas/EPA

fot. Mick Tsikas/EPA

Pochodzący z Rumunii haker Marcel Lazar znany jako „Guccifer”, który przyczynił się do ujawnienia, że Hillary Clinton korzystała z prywatnego serwera pocztowego, kiedy była sekretarzem stanu, został w czwartek skazany w USA na 52 miesiące więzienia.

Lazar, którego Rumunia wydała Amerykanom, przyznał się w maju przed sądem federalnym w Alexandrii w stanie Wirginia do postawionych mu zarzutów, w tym włamań do komputerów i kradzieży tożsamości. W latach 2012-2014 włamał się m.in. do skrzynek mailowych siostry b. prezydenta George’a W. Busha, b. sekretarza stanu Colina Powella, a także, w marcu 2013 r., do skrzynki Sidneya Blumenthala – zaufanego Clinton. Opublikował online maile wysyłane przez Blumenthala do Clinton na jej prywatny adres mailowy i sprawa ta stała się elementem śledztwa w sprawie wykorzystywania przez nią prywatnego serwera mailowego.

W wywiadach dla mediów Lazar utrzymywał, że włamał się także do prywatnego serwera Clinton w jej domu w Chappaqua w stanie Nowy Jork. Amerykańskie organy ścigania nie dały temu jednak wiary.

Na początku lipca dyrektor FBI James Comey ogłosił zakończenie śledztwa dotyczącego prywatnej skrzynki mailowej obecnej kandydatki Demokratów na prezydenta. Biuro nie zaleciło wówczas ścigania Clinton przez wymiar sprawiedliwości. Zdaniem FBI nie ma żadnego dowodu na to, że Clinton albo jej współpracownicy zamierzali złamać prawo.

FBI prowadziła przez rok dochodzenie, czy używanie przez Clinton prywatnej skrzynki i serwera do celów służbowych w czasie, gdy była sekretarzem stanu (2009-2013), naraziło na szwank tajemnice państwowe. Clinton przyznała w kampanii, że to co robiła było błędem, i przeprosiła. Podkreślała też, że nie złamała prawa. Jednak później wewnętrzne rządowe dochodzenie ujawniło, że wiele wysłanych przez nią maili zawierało poufne informacje.

Sprawa prywatnego serwera Clinton jest wykorzystywana w kampanii wyborczej przez kandydata Republikanów Donalda Trumpa.(PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. lucyna
  lucyna 1 września, 2016, 16:07

  PARODIA!!!! To ona powinna siedziec!!!!

  Reply this comment
 2. Adam
  Adam 1 września, 2016, 18:03

  Lucyna debilizm niektorych rodakow siega 10 pietra Jesli tobie ze skrzynki pocZtowej ktos kradlby listy to kto mialby trafic do wiezienia wlasciciel skrzynki czy zlodziej pytanie za 10 $ Moj syn z przedszkola zna odpowiedz a ty nie

  Reply this comment
 3. lucyna
  lucyna 1 września, 2016, 19:56

  Jezeli sekretarz stanu podnosi prawa reke i przysiega przed FBI przed kongresem a co najwazniejsze przed calym narodem swojego kraju ze nie wysylala poufnych wiadomosci a tu okazuje sie ze tak to ja mam pytanie do ciebie za $2 kto jest bardziej niebezpieczny dla tego kraju i kogo powinni zamknac?

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 1 września, 2016, 21:25

  „Lazar, którego Rumunia wydała Amerykanom”
  *
  Rumuni zrobili Amerykanom łaskę Sikorskiego.
  *
  Warto poczytać notatkę w Wikipedii o tym hackerze:
  **https://en.wikipedia.org/wiki/Guccifer

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*