5 lipca Sekretarz Mike Pompeo uda się do Korei Płn.

5 lipca Sekretarz Mike Pompeo uda się do Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wyruszy w czwartek do Korei Płn. w celu prowadzenia rozmów dot. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z przywódcą Korei Płn., Kim Dzong Unem – poinformował Biały Dom w poniedziałek.

„Aby kontynuować ważne dzieło denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim, Sekretarz Stanu Pompeo wyruszy do Korei Północnej w dniu 5 lipca, aby spotkać się z przywódcą Korei Północnej i jego zespołem” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu, Sarah Sanders.

Po szczycie Trump-Kim w Singapurze amerykański prezydent zapowiadał, że denuklearyzacja Korei Płn. rozpocznie się „bardzo szybko”, choć w podpisanym przez obu przywódców oświadczeniu zabrakło konkretnego harmonogramu tego procesu. Trump informował również, że Pjongjang jest skłonny zniszczyć „ważny ośrodek” testów silników rakietowych.

Wątpliwości komentatorów wzbudził również fakt, że w oświadczeniu nie znalazł się wymóg, by denuklearyzacja była możliwa do weryfikacji, co Waszyngton uznawał wcześniej za podstawowy warunek. Trump zapewniał po szczycie, że USA będą miały w Korei Płn. „wielu ludzi”, którzy zweryfikują postępy.

Mimo braku szczegółowych informacji dotyczących ewentualnej umowy nuklearnej Seul i Pjongjang kontynuują działania dyplomatyczne w celu poprawy stosunków. Obie strony rozmawiały ostatnio na temat przywrócenia łączności wojskowej, planowanym spotkaniu krewnych rozdzielonych w czasie wojny koreańskiej oraz możliwości odbudowy połączeń kolejowych między dwiema Koreami. (PAP)

fot.FRED DUFOUR/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*