Prezydent Donald Trump podpisał ustawę budżetową

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę budżetową

Prezydent Donald Trump podpisał w piątek ustawę budżetową zapewniającą rządowi USA płynność finansową do 7 grudnia. Oddaliło to groźbę „zawieszenia” działalności władz federalnych od 1 października, kiedy w USA rozpoczyna się nowy rok budżetowy.

Trump kilkakrotnie groził, że nie podpisze ustawy budżetowej, ponieważ nie przewiduje ona finansowania budowy gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, co było jedną z jego głównych obietnic przedwyborczych.

Jednak w tym tygodniu prezydent zmienił zdanie i zapowiedział, że „rząd będzie funkcjonował”. Ustawa została przyjęta przez Senat zdecydowaną, pozwalającą na odrzucenie ewentualnego prezydenckiego weta przewagą 86 głosów senatorów z obu partii, stosunkiem głosów 93 do 7.

Izba Reprezentantów ostatecznie przegłosowała ustawę budżetową w środę stosunkiem głosów 361 do 61.

Ustawa budżetowa nazywana jest „minibus”, „małą ustawą budżetową”, bo zapewnia finansowanie tylko około 75 proc. działalności rządu federalnego; kosztem 854 mld dol. gwarantuje mu płynność finansową do 7 grudnia.

W przypadku najważniejszych ministerstw, jak Pentagon czy resorty zdrowia i służb społecznych, edukacji oraz pracy, ustawa budżetowa przewiduje sfinansowanie ich działalności do końca roku budżetowego, czyli 30 września 2019.

Na resort obrony w całym roku budżetowym 2019 przeznaczono ogółem 684 mld dol., o prawie 20 mld dol. więcej niż w roku 2018. Dodatkowe fundusze na resort obrony obejmują m.in. podwyżkę pensji wojskowego personelu Pentagonu o 2,6 procent począwszy od stycznia przyszłego roku.

Przyjęcie budżetu Pentagonu przed rozpoczęciem nowego roku finansowego jest pierwszym takim przypadkiem od 10 lat.

Pentagon z reguły operował w pierwszych miesiącach roku finansowego w oparciu o prowizorium budżetowe. Brak stałego budżetu, zdaniem ministra obrony Jamesa Mattisa, miał zły wpływ na morale amerykańskich sił zbrojnych.

Kongres zdecydował się też przeznaczyć 3,8 mld dol. na walkę z epidemią uzależnień od opioidów (syntetycznych środków przeciwbólowych przypominających działaniem opium i jego pochodne), zwiększyć o 1,6 procent maksymalną wysokość federalnych zasiłków studenckich oraz przeznaczyć 39 mld dol. na działalność federalnych Narodowych Instytutów Zdrowia (National Health Institutes).

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot. JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX

Categories: Ameryka
Tags: budżet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*