Resort zawarł porozumienie z chińską firmą telekomunikacyjną ZTE

Resort zawarł porozumienie z chińską firmą telekomunikacyjną ZTE

Resort handlu USA zawarł w czwartek porozumienie z chińską korporacją telekomunikacyjną ZTE, na którą wcześniej nałożono sankcje za nielegalne dostarczanie Iranowi i Korei Płn. sprzętu telekomunikacyjnego – poinformował w czwartek minister handlu Wilbur Ross.

W połowie kwietnia resort handlu USA zabronił amerykańskim firmom sprzedawania części ZTE, takich jak mikroprocesory czy rutery, które mogą być wykorzystywane do szyfrowania danych.

W wywiadzie dla sieci CNBC Ross powiedział, że resort handlu nałoży 1 mld dol. kary na ZTE, a ponadto chińska firma utworzy specjalną komórkę, w której wybrani przez USA eksperci będą sprawdzali, czy stosuje się ona do amerykańskich przepisów. Porozumienie zawarte z ZTE przewiduje też, że w ciągu 30 dni firma wymieni zarząd – podaje dziennik „The Hill” na stronie internetowej.

Prezydent Donald Trump napisał w połowie maja na Twitterze, że prowadzi rozmowy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, aby umożliwić chińskiej ZTE „szybki powrót do biznesu”. „Resort handlu dostał instrukcje, by to załatwić!” – głosił tweet prezydenta.

„The Hill” przypomina, że inicjatywę Trumpa dotyczącą bezwarunkowego zdjęcia restrykcji nałożonych na ZTE zablokowali kongresmeni.

Ross powiedział też w czwartek, że nie sądzi, aby ugoda w sprawie ZTE miała istotny wpływ na negocjacje z Pekinem dotyczące ceł importowych.

Stany Zjednoczone nałożyły już w marcu 2017 roku na ZTE karę w wysokości 1,2 mld dol. za złamanie embarga na eksport do Iranu i Korei Północnej.

W styczniu Republikanie w Kongresie zgłosili projekt ustawy zakazującej amerykańskim organizacjom rządowym korzystania i zamawiania usług oraz sprzętu telekomunikacyjnego powiązanego z takimi chińskimi firmami jak Huawei i ZTE. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa narodowego. Z tego samego powodu amerykański rząd zablokował również serię przejęć przez chińskie firmy.

W 2012 roku Huawei i ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury. Amerykański rząd oskarżył te firmy o instalowanie w produktach „tylnych drzwi”, zapewniających władzom w Pekinie dostęp do wrażliwych informacji, na przykład miejsca pobytu użytkownika. Pentagon zakazał sprzedaży telefonów ZTE w amerykańskich bazach wojskowych, ostrzegając, że mogą one być wykorzystywane w celach szpiegowskich. (PAP)

fot.STR/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Gospodarka
Tags: chiny, USA, ZTE

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*