Trump: niech Rosja przygotuje się na nasze pociski w Syrii

Trump: niech Rosja przygotuje się na nasze pociski w Syrii

Prezydent Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że Rosja powinna się przygotować na wystrzelenie przez USA pocisków w kierunku Syrii w odpowiedzi na atak chemiczny w Dumie. Następnie zaproponował Rosji pomoc gospodarczą i zakończenie wyścigu zbrojeń.

Według Trumpa władze w Moskwie nie powinny współpracować z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który jego zdaniem zabija swoich ludzi przy użyciu broni chemicznej.

„Rosja zapewnia, że zestrzeli dowolny i każdy pocisk wystrzelony w kierunku Syrii. Przygotuj się Rosjo, bo one nadejdą, (będą) ładne, nowe i +chytre”! Nie powinnaś być partnerką Zwierzęcia Zabijającego Gazem, które zabija swoich ludzi i znajduje w tym przyjemność!” – brzmi wpis amerykańskiego prezydenta.

Jednak zaledwie godzinę później Trump zaproponował Rosji pomoc gospodarczą i zakończenie wyścigu zbrojeń. Ocenił jednocześnie, że stosunki jego kraju z Moskwą nigdy nie były tak złe.

„Nasze stosunki z Rosją są gorsze niż kiedykolwiek wcześniej, w tym podczas zimnej wojny. Nie ma ku temu powodu. Rosja nas potrzebuje, abyśmy pomogli jej gospodarce, a zrobienie tego byłoby bardzo proste; wszystkie narody powinny współpracować. Skończyć wyścig zbrojeń?” – napisał Trump.

W odpowiedzi na tweet amerykańskiego prezydenta o ewentualnym amerykańskim uderzeniu w Syrii rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała na Facebooku, że „inteligentne pociski powinny lecieć w kierunku terrorystów, a nie prawowitego rządu, który od lat walczy z międzynarodowym terroryzmem na swym terytorium”.

Według Zacharowej amerykański atak rakietowy w Syrii mógłby być próbą zniszczenia dowodów na domniemany atak chemiczny w mieście Duma we Wschodniej Gucie obok Damaszku.

„Czy ten pomysł polegałby na szybkim usunięciu śladów prowokacji za pomocą inteligentnych pocisków, a inspektorzy nie mieliby już nic do znalezienia jeśli chodzi o dowody?” – zastanawiała się rzeczniczka MSZ w Moskwie.

„Czy inspektorzy OPCW (Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – PAP) zostali ostrzeżeni, że inteligentne pociski teraz zniszczą wszelkie dowody użycia broni chemicznej w terenie?” – ironizowała. We wtorek OPCW ogłosiła, że jej inspektorzy udadzą się wkrótce do Dumy, by zbadać doniesienia o sobotnim ataku chemicznym, w którym mogły zginąć dziesiątki osób.

Zacharowa odniosła się też do tweeta Trumpa o zakończenia wyścigu zbrojeń, pisząc: „Świetny pomysł. Jest propozycja, aby zacząć od likwidacji broni chemicznej. Amerykańskiej”.

„Więcej niż raz ostrzegaliśmy USA przed negatywnymi konsekwencjami, jakie miałoby użycie siły przeciwko prawowitemu syryjskiemu rządowi, przede wszystkim, jeśli dotknie to rosyjskich wojskowych. Rosja zrobi wszystko co konieczne, by bronić swych obywateli na terytorium Syrii” – powiedziało rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez agencję AFP.

Trump kilkukrotnie potępiał sobotni atak chemiczny na będącą bastionem rebeliantów Dumę i ostrzegał, że Stany Zjednoczone odpowiedzą rozwiązaniem siłowym. W niedzielę oświadczył, że Asad słono zapłaci za ten atak. Nazwał również syryjskiego przywódcę „zwierzęciem” oraz oskarżył Rosję i Iran o wspieranie go.

W ostatnich dniach Trump dwa razy rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i obaj przywódcy zapowiadali w tej sprawie „zdecydowaną reakcję”. Jak mówił Macron, ewentualne naloty będą wymierzone w syryjskie magazyny broni chemicznej.

We wtorek wieczorem rosyjski ambasador w Libanie Aleksandr Zasypkin oświadczył, że każdy amerykański pocisk rakietowy odpalony w stronę Syrii zostanie zestrzelony, a miejsca, z których rakiety będą odpalane, zostaną wzięte na cel. Wyjaśnił, że powołuje się na słowa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generała Walerija Gierasimowa.

Dyplomata podkreślił jednocześnie, że starcia „powinny być wykluczone” i „dlatego Rosja gotowa jest na negocjacje”.

We wtorek Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ amerykańską rezolucję przewidującą wszczęcie nowego dochodzenia, mającego ustalić odpowiedzialność za ataki chemiczne w Syrii.

Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny przeprowadzony w sobotę wieczorem na szpital w Dumie, gdzie miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze Syrii odrzucają te oskarżenia. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka
Tags: atak, Rosja, Syria, USA

Comments

 1. Anonim
  Anonim 11 kwietnia, 2018, 15:32

  Usunąć z urzędu tego bezmyślnego, rozbałamuconego 70 letniego chłopca, zanim na dobre narozrabia.

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 11 kwietnia, 2018, 15:36

  Usunąć z urzędu tego 70 letniego chłopca, zanim na dobre narozrabia.

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 12 kwietnia, 2018, 03:19

  Pojeb ! Zapomina się palant jakie zajmuje stanowisko i chlapie ozorem. Przecież uderzenie rakietami w Syrię – to uderzenie w rosyjskie bazy wojskowe, a jest ich ok.150. No Rosjanie nie będą stać i patrzeć! Jak nie czarny pajac, to biały debil.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 12 kwietnia, 2018, 17:58

   Czyli uwazasz, ze ruskim trzeba zawsze schodzic z drogi? Im wolno wszystko, uzywac broni chemicznej, mordowac szpiegow na terytorium obcych panstw, anektowac sobie tereny ukrainskie czy prowadzic wojne na Ukrainie oficjalnie nie bedac w stanie wojny? Uwazam, ze doskonalym ruchem byl anonimowy atak rakietowy na baze w Syrii. Ruskich trzeba dopaść ich wlasna bronia. Tak jak oni zaanektowali Krym przy pomocy zielonych ludzikow, ktorzy mieli byc bezpanstwowymi silami ubranymi w mundury i wyposazonymi w bron i czolgi, ktore jak twierdzil Putin kupili w sklepach militarnych. Tak samo Rosjanie powinni zaczac obrywac od anonimowych sil, ktore beda ich atakowaly nowoczesna bronia z blizej nie okreslonych miejsc. Oficjalnie zadne panstwo nie bedzie zaangazowane w konflikt a ruscy wreszcie zaczna sie bac…..

   Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 13 kwietnia, 2018, 00:35

  Wietnam, Irak, Afganistan, Guantanamo, Panama…oczywiście Amerykanom wolno. 5 milionów Arabów cywili poszło do piachu w Iraku po interwencji USA. Oczywiście to nie tłumaczy Rosji z interwencji-wojny w Gruzji czy Czeczeni. Krym był Rosyjski, nigdy Ukraiński i tyle. A Donbas to dziwna sprawa. Nie może 100 tys. Armia Ukraińska dać radę 5 tys. „armii” w Donbasie. W Polsce przebywa ponad milion obywateli Ukrainy i wcale nie są ukraińskimi patriotami.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*