Wpłynął wniosek o ułaskawienie Łukasza Nieca, urodzonego w Polsce lekarza

Dr Łukasz Niec fot.Facebook

Gubernator Rick Snyder otrzymał wniosek o ułaskawienie przedstawiony w imieniu Łukasza Nieca, który legalnie przybył do USA jako dziecko, lecz grozi mu deportacja z powodu wykroczeń popełnionych 25 lat temu – podała w czwartek agencja AP.

Gubernator Rick Snyder otrzymał wniosek o ułaskawienie urodzonego w Polsce lekarza z miasta Kalamazoo w stanie Michigan, Łukasza Nieca, który legalnie przyjechał do USA, jako trzyletnie dziecko. Tam zdobył wykształcenie, ale w młodości wszedł w konflikt z prawem.

„Istnieje ustawa stanowiąca część kodeksu dot. deportacji, która zapewnia pełne i bezwarunkowe ułaskawienie przez prezydenta lub gubernatora, lub która pozwala odstąpić od zastosowania pewnych regulacji” – powiedział prawnik lekarza Russell Abrutyn.

Łukaszowi Niecowi grozi deportacja z terenu USA z powodu wykroczeń popełnionych 25 lat temu, gdy „dopuścił się w zniszczenia własności oraz przyjął rzeczy pochodzące z kradzieży”.

Łukasz N., został aresztowany 16 stycznia za „administracyjne naruszenie zasad imigracji”. Został zwolniony po wpłaceniu 10 tys. dolarów kaucji. Czeka go jednak proces.

Agencja Associated Press podaje, powołując się na rodzinę Łukasza Nieca, że zagrożony deportacją lekarz przyznał się jeszcze jako 17-latek do winy i skorzystał z regulacji przewidzianych w ramach stanowego programu pomocy ludziom, którzy popadli w konflikt z prawem. Obiecano mu wówczas, iż nie będzie to użyte do deportacji. Został także oskarżony w 2013 r. o przemoc domową, ale został uniewinniony.

Abrutyn powiedział, że jego klient planuje powrót do pracy. Szpital, w którym pracował Łukasz Niec, wydał oświadczenie po jego zatrzymaniu, w którym powiedziano, że aresztowanie „wykwalifikowanego i troskliwego lekarza”(…) „po prostu nie ma sensu”. Łukasz Niec rozpoczął pracę w tym szpitalu w 2007 r. (PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja, Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*