Trump: w stosownym czasie pomożemy protestującym Irańczykom

Protest w Teheranie fot.Abedin Taherkenareh/EPA

W stosownym czasie Stany Zjednoczone pomogą protestującym Irańczykom – oświadczył w środę prezydent USA Donald Trump w kolejnym komentarzu wyrażającym wsparcie dla antyrządowych demonstracji w Iranie.

„Wielki szacunek dla Irańczyków, którzy próbują odwołać swój skorumpowany rząd. W stosownym czasie zobaczycie wielkie wsparcie ze strony USA!” – napisał Trump we wpisie na Twitterze.

To kolejna deklaracja poparcia dla irańskich protestujących ze strony amerykańskiego prezydenta. We wtorek Trump napisał na Twitterze: „Naród irański w końcu podejmuje działania przeciwko brutalnemu i skorumpowanemu irańskiemu reżimowi. Wszystkie pieniądze, które niemądrze przekazał mu prezydent (Barack – PAP) Obama, poszły na terroryzm i do jego kieszeni. Ludzie mają niewiele żywności, dużą inflację i nie mają praw człowieka. USA patrzą!”.

W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani stwierdził, iż Irańczycy mają prawo do protestów i krytyki rządu, ale zastrzegł, że nie może to prowadzić do przemocy czy niszczenia publicznej własności. Z kolei najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oskarżył we wtorek „wrogów Iranu” o wywoływanie niepokojów społecznych.

Demonstracje, jakie rozpoczęły się w czwartek w drugim co do wielkości mieście Iranu Meszhedzie w reakcji na wzrost cen żywności, rozszerzyły się wkrótce na stołeczny Teheran i kilka innych miast, nabierając jednocześnie charakteru politycznego.

Protesty te są najpoważniejszym wyzwaniem dla irańskich władz od czasu masowych demonstracji, wywołanych w 2009 roku przez reelekcję prezydenta Mahmuda Ahmadinedżada.

Według opublikowanych dotąd danych w demonstracjach zginęło co najmniej 21 osób. Zatrzymanych zostało co najmniej tysiąc osób, ale liczba ta może być wyższa, gdyż wiele prowincji nie przekazało danych w tej sprawie. Sporą część osób zatrzymanych podczas protestów w Iranie stanowią osoby młode, a wiele z nich to uczniowie lub studenci. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. krzych
  krzych 3 stycznia, 2018, 16:21

  Teraz chce pomagac? Jeszcze nie tak dawno twierdzil ze Iran to wylegarnia terrorystow i obial zakazem wjazdu do USA.

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 4 stycznia, 2018, 08:40

  Wygląda na to, że jakakolwiek pomoc USA na Bliskim Wschodzie kończy się tragicznie dla tamtejszych państw, z wyjątkiem Izraela.

  Reply this comment
 3. Piotr
  Piotr 4 stycznia, 2018, 14:41

  Wiadomo, że Iran to ostatni wróg Izraela który został na Bliskim Wschodzie. Izrael dał rozkaz Ameryce: macie to państwo zniszczyć ! No i wszystko jasne !

  Reply this comment
 4. Piotr
  Piotr 4 stycznia, 2018, 14:42

  Ameryka rządzi światem – a Ameryką Żydzi !

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*