Amerykanie bez entuzjazmu wobec planów reformy podatków

fot.123RF Stock Photos

Mimo intensywnej, prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa już prawie od miesiąca, promocji republikańskiego planu reformy podatkowej, tylko 34 proc. Amerykanów popiera tę reformę – wykazał sondaż przeprowadzony na zlecenie telewizji CNN.

Większość – 52 proc. – jest przeciwna reformie systemu podatkowego, którą lansuje administracja prezydenta Trumpa.

Stosunek ankietowanych do planów reformy podatków jest kolejnym przykładem spolaryzowania amerykańskiego społeczeństwa.

Za reformą opowiada się 70 proc. członków Partii Republikańskiej, podczas gdy aż 81 proc. ankietowanych członków Partii Demokratycznej jest przeciwnych wprowadzeniu jej w życie.

Wśród tzw. wyborców niezależnych czyli niezwiązanych formalnie z żadną z dwóch partii reprezentowanych w amerykańskim parlamencie, za reformą opowiada się 35 proc.

Przeciwnego zdania jest 50 proc. badanych niezależnych wyborców, a 14 proc. „niezależnych” badanych nie ma wyrobionej opinii na republikańskie plany zmiany kodeksu podatkowego.

Prezydent Trump nazwał reformę „jedyną w życiu pokolenia szansą” na zmianę skomplikowanego, liczącego 70 tys. stron kodeksu podatkowego.

Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN przez miarodajny ośrodek badań socjologicznych SSRS (Social Science Research Solution) zostały opublikowane w środę. Sondaż został przeprowadzony w dniach od 12 do 15 października wśród 1010 dorosłych Amerykanów. Sondaż charakteryzuje się błędem statystycznym wynoszącym 3,5 proc.

Plany reformy, której główne zarysy prezydent Trump przedstawił w ubiegłym miesiącu na wiecu w Indianapolis w stanie Indiana, przewidują obniżkę najwyższej stawki PIT z 39,6 proc. do 35 proc., niemal dwukrotne zwiększenie do 12 tys. dolarów standardowej ulgi podatkowej, zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z obecnych siedmiu przedziałów dochodów.

Stawka CIT ma być ścięta z obecnych 35 proc. – jednej z najwyższych stawek podatku CIT wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – do 20 proc.

Reforma przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie przez firmy amerykańskie poza granicami USA w przypadku ich – jak powiedział prezydent – „sprowadzenia do domu”.

Podczas wystąpienia w konserwatywnej Heritage Foundation Trump zapowiedział, że wyniku wprowadzenia tej reformy w życie, dochody przeciętnej rodziny amerykańskiej wzrosną o 4 tys. dolarów rocznie.

Prezydent w swoim wystąpieniu wezwał do zaaprobowania reformy podatków jeszcze w tym roku, reklamując reformę jako „najlepszy z możliwych prezentów na gwiazdkę”.

Jednak zdaniem ekspertów cytowanych w amerykańskich mediach w środę, z powodu oporu Demokratów, (którzy argumentują, że reforma podatków jest korzystna tylko dla najbogatszych, w tym samego Trumpa) i słabego poparcia społecznego, jakie wykazał sondaż CNN, szanse na przeprowadzenie tej reformy jeszcze w tym roku są znikome.(PAP)

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. diwron
  diwron 19 października, 2017, 17:31

  Najbardziej „wiarygodny” sondaż w USA zawsze jest z CNN. Płakać się chce, jak czyta się takie komentarze. Wychodzi na to, że Amerykanie to idioci, chcą płacić jak najwyższe podatki, wystarczą im „mądre” telefony i rząd, który od czasu do czasu podrzuci im jakieś „ochłapy szczęścia”. Tak informowana jest Polonia przez DZ i PfP (zwłaszcza ta, która nie zna języka angielskiego). Sondaż był zapewnie robiony wśród aktywistów „demokratycznych”, albo studentów wyższych uczelni, którzy każdy dzień udawadniają, że są coraz głupsi. Każdy choć trochę myślący powinien wiedzieć, że każdy rząd najlepiej potrafi marnotrawić pieniądze podatników dodatkowo zapewniając sobie życia na „właściwym” poziomie.

  Reply this comment
 2. krwawykamien
  krwawykamien 20 października, 2017, 14:28

  swiete slowa / diwron /,

  Reply this comment
 3. Christopher
  Christopher 20 października, 2017, 14:38

  DIWRON – Nie neguje twojej wypowiedzi na teamt CNN czy wogle jakis tam „ankiet” czy „badan statystycznych ” bo to jest Bullshit I jak najbardziej sie z tym zgadzam . Jednak odnosnie tej „reformy podatkowej ” proponowanej prze Trumpa faktycznie w pierwszej kolejnosci zyskaja na tym korporacje I duze biznesy jednoczesnie dostana „zielone swiatlo ” do manipulowania I kombinacji przy rozliczeniach podatkowych jak prowadzisz business to powinienes byc „w temacie” bo to jest I teraz praktykowane ale po wprowadzeniu tej nowej reformy podatkowej pratycznie tego rodzaju praktyki beda wszechobecne tak jak to robil sam Trump ktory przeciez oficjalnie przyznal ze „on placi bardzo niskie podatki ” . Natomiast przecietny np. robotnik w fabryce czy urzednik niema I nie bedzie mial zadnych mzolwisci rozpisania swoich podatkow od zarobkow , przychodu itp. itd. oile nie zmniejszy sie podatek federalny I stanowy przecietny Amerykanin nie posiadajacy zadnego wlasnego biznesu poprostu nic kompletnie na tej Trumpa obietnicy nie zyska , nie wiem jakim „cudem” przecietna rodzina zoszczedzi 4tys.$ .

  Reply this comment
 4. zza kałuzy
  zza kałuzy 21 października, 2017, 01:08

  Kto chce niech czyta. Takich materiałów jest cała masa.
  **https://www.usatoday.com/story/opinion/2017/09/27/tax-cut-fever-republican-supply-side-theory-hogwash-bruce-bartlett-column/704464001/

  Reply this comment
 5. zza kałuży
  zza kałuży 21 października, 2017, 01:14

  „The Numbers Don’t Lie-Why Lowering Taxes For The Rich No Longer Works To Grow The Economy”
  **https://www.forbes.com/sites/rickungar/2012/09/16/the-numbers-dont-lie-why-lowering-taxes-for-the-rich-no-longer-works-to-grow-the-economy/#500bb2804bf4

  Reply this comment
 6. RP
  RP 21 października, 2017, 12:03

  Najsmiesniejsze jest jak liberalki zawsze podaja za przyklad Kanade… Z jakim Kanadynczykiem nie porozmawiasz to najchetniej by uciekl do USA, jak miliony juz mieszkajace w USA. Jeszcze nie spotkalem Amerykanina emigrujacego do Komunistycznej Republiki Kanady, a pojezdzilem troche po Kanadzie. Nawet te wsystkie liberalne matolki, ktore zarzekaly sie ze jak Trump zostanie prezydentem, tez sie tam przeprowadza, jakos ucichly…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*