Departament Stanu USA: Stany Zjednoczone występują z UNESCO

fot.Patrick Seeger/EPA

Departament Stanu USA oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu tej decyzji i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.

„Nie była to łatwa decyzja; odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami” – poinformował amerykański resort dyplomacji podkreślając, że USA będą starały się „angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji – PAP) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii”.

„Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (…)” – oświadczyła Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwsza oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje „uznawanymi międzynarodowo atrybutami” państwowości. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Comments

  1. Ireneusz
    Ireneusz 12 października, 2017, 12:25

    Powoduje to sytuacje gdy wielkie potezne kraje sobie moga wystepowac z organizacji i umow miedzynarodowych kiedy tylko chca, pozostawiajac organizacje miedzynarodowe dla „slabeuszy i nieudacznikow” ktorzy pozostana w tych organizacjach tylko po to by dostac pare groszy….Co sie stanie z UNESCO Heritage Sites w USA? – chyba musza zniknac z listy swiatowego dziedzictwa….Sa kraje ktore bardzo chca sie zapisac do UNESCO a sa blokowane, np. Tajwan.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*